Z końcem ubiegłego tygodnia rozpoczęła się budowa ścian drugiego zbiornika na gaz LNG w Świnoujściu. Podobnie, jak podczas budowy ścian pierwszego zbiornika, prace toczą się przez całą dobę. Zakłada się, że ze względu na doświadczenie zdobyte przy budowie ścian pierwszego zbiornika, prace przy drugim będą wykonane jeszcze szybciej, chociaż tempo budowy i tak jest niespotykanie szybkie.
Budowa ścian zbiornika LNG w Świnoujściu. Fot. z archiwum Polskie LNG S.A.
Dla porównania Polskie LNG podaje, że w podobnym terminalu w Holandii ściany zbiornika wznoszono przez 1,5 roku, podczas gdy w Świnoujściu zajęło to tylko miesiąc. Jest to bezwzględnie zasługa doświadczonych inżynierów, którzy podjęli decyzję o wykorzystaniu technologii betonowania ciągłego z użyciem szalunków ślizgowych. W warunkach, kiedy wszystkie ekipy i specjaliści ściśle ze sobą współpracują i nie występują żadne problemy, w ciągu godziny powstaje nawet 10 cm ściany na wysokość.
Poziom trudności w budowie ścian wzrasta wraz z rosnącą ich wysokością. Im wyżej tym większy wpływ na prace ma wiatr i niska temperatura.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.