Przedsięwzięcie to jest wyjątkowe nie tylko ze względu na długość uruchomionego jednorazowo odcinka, ale również ze względu na zastosowanie najnowszej technologii betonowej, zapewniającej wysoki standard, trwałość i wytrzymałość nawierzchni. Wykorzystanie betonu jako głównego budulca powoduje, że nawierzchnia jest zdecydowanie bardziej wytrzymała i odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Jak wykazali w badaniach Niemcy, zużycie nawierzchni betonowej po 23 latach wynosi jedynie 5%, podczas gdy w przypadku nawierzchni asfaltowej wskaźnik ten sięga aż 80-100%. Dodatkowo też beton jest budulcem o wiele bardziej przyjaznym dla środowiska niż masa bitumiczna.

Budowę realizowano z zachowaniem wytycznych w stosunku do najwyższych standardów w zakresie ochrony środowiska - aż ¼ budżetu została właśnie na ten cel przeznaczona, a koszt budowy całego odcinka to prawie 1,3 mld EUR. Ze względu na to, że aż 85% drogi przebiega w terenach leśnych (również przez obszary objęte programem Natura 2000), zbudowano około 200 przejść i przepustów dla zwierząt. 

W ciągu nowej trasy zlokalizowane jest sześć węzłów drogowych (Nowy Tomyśl, Trzciel, Jordanowo, Torzym, Rzepin, Świecko) oraz sześć Miejsc Obsługi Podróżnych (Rogoziniec, Chociszewo, Koryta, Walewice, Sosna, Gnilec). W ramach tej inwestycji wybudowano 81 mostów i wiaduktów.

Nowa arteria komunikacyjna jest szczególnie istotna dla ruchu krajowego, ale stanowi też połączenie naszej sieci autostrad z siecią europejską. Ciekawostką jest fakt, że takich rozmiarów projekt infrastrukturalny nie był wcześniej realizowany w Polsce w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Budowę rozpoczęto 16 lipca 2009 r. i zakończono po 866 dniach, chociaż planowo droga miała być oddana w maju 2012 r.

Więcej