Z uwagi na porastające koronę wału drzewa do prac związanych z uszczelnieniem korpusu wału wybrano technologię wykonania przesłony pionowej w korpusie wału metodą frezu CDMM. Jest to technologia powszechnie znana i stosowana na całym świecie.

Specjalistyczne urządzenie – Trencher, wykonujące przegrody w/w metodą, zbudowane jest z gąsienicowego podwozia z zamontowanym mieczem, na którym zamocowane są ruchome urządzenia skrawająco – mieszające, działające na zasadzie piły łańcuchowej. Urządzenie wykonuje pionową przegrodę przeciwfiltracyjną w sposób ciągły (nieprzerwana przegroda przeciwfiltracyjna) na szerokość min 30 cm oraz na głębokość do 13 m. Urabiany grunt zostaje wymieszany z zainiekowaną (poprzez system przewodów rurowych połączonych z mieszalnikiem) mieszanką uszczelniającą.

 Wykorzystywany sprzęt charakteryzuje się wysoką efektywnością i skutecznością, gdzie szybkość i jakość wykonywanych przegród wodoszczelnych przewyższa kilkakrotnie inne metody. Każda inna technologia uszczelnienia wału miała by znaczny wpływ na masę korzeniową drzew.  

Wybrana technologia jest też co najmniej dwukrotnie szybszą metodą wykonania przesłon od innych metod. Roboty związane z wykonaniem przesłony zostały już zakończone. Teraz na koronie wału po wykonana zostanie również utwardzona powierzchnia możliwa do wykorzystania jako ścieżka rowerowa. Prace zakończą się w pierwszym kwartale 2012 r.