NIK zwróciła uwagę na fakt, że na prace w tym zakresie wydawane są coraz większe pieniądze zarówno ze środków krajowych jak i unijnych, jednak przestarzałe urządzenia i konstrukcje niszczeją szybciej niż są naprawiane. Wiele do życzenia pozostawia ich utrzymanie bieżące.

Kontrolą zostały objęte instytucje państwowe i realizowane przez nie projekty melioracji w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013.

Jak napisano w podsumowaniu kontroli na stronach NIK „do końca czerwca 2011 r. wojewódzkie zarządy melioracji i urządzeń wodnych złożyły urzędom marszałkowskim 348 wniosków o przyznanie pomocy finansowej na rozbudowę i modernizację odpowiednich urządzeń. Samorządy wydały do tego czasu 260 decyzji, przyznając pomoc w kwocie ponad  828,7 mln zł, z czego większość (621,5 mln zł) pochodzi z unijnych środków Programu (do czerwca 2011 r. wykorzystano z niego 127 mln zł)”.

Jakkolwiek Program, o którym mowa obowiązuje od roku 2007 r., pierwsze wnioski z przyczyn formalnych mogły spływać dopiero wiosną 2009 r. W efekcie opóźnień znaczna część opracowanej dokumentacji technicznej straciła ważność, co łączyło się z dodatkowymi nakładami finansowymi.