Choć autostradą A2 zarządza Autostrada Wielkopolska (AWSA), to stawki za przejazd ustala minister transportu, gdyż odcinek został wykonany w modelu publiczno-prywatnego partnerstwa.

Jak poinformował rzecznik AWSA, resort ogłosi stawki w piątek 4 maja, jednak „Puls Biznesu” dotarł już do informacji na temat wysokości opłat.
„Dla kategorii 1, czyli aut osobowych i motocykli, stawka jest ustalona na poziomie 20 gr brutto za 1 km. Dla kategorii 2-5 (auta ciężarowe i ponadnormatywne) sięgnie 46 gr brutto za km” — informuje Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu transportu.

Jak uważają transportowcy, stawka 46 gr za 1 km to kwota akceptowalna dla kierowców jadących tranzytem, jednak dla przewoźników krajowych jest za wysoka. Są również zaskoczeni, że stawek dla ciężarówek nie zróżnicowano w zależności od emisyjności auta, tak jak rozwiązano to w systemie viaToll.

Zdaniem przewoźników w Polsce mamy zbyt wiele systemów opłat autostradowych. Przykładowo kierowca ciężarówki wjeżdżający na trasę w Świecku zapłaci 46 gr za 1 km brutto, w Nowym Tomyślu trafi na bramkę, która wprowadzi go na autostradę z ceną ponad 1,2 zł za km brutto, zaś gdy dojedzie nią do Konina włączy się do systemu viaToll, gdzie obowiązują stawki bez VAT zależne od emisyjności auta.

„Takie opracowanie systemów opłat autostradowych bardzo podnosi nasze koszty, dlatego też chcemy podjąć rozmowy z rządem na temat ich ujednolicenia” — mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.