W porównaniu do poprzedniej edycji, studia te ukierunkowane są również na aspekty związane z inżynierią ruchu drogowego. Jest to spowodowane aktualnością tej problematyki, chociażby w kontekście nowej Ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych z dnia 13 kwietnia 2012 r. (związanej m.in. z audytowaniem projektów drogowych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego).

Niniejsze studia podyplomowe mają na celu przygotowanie uczestników do wdrażania procedur dotyczących przeprowadzania przez Polskę jako członka UE ocen wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, audytów bezpieczeństwa ruchu drogowego, zarządzania bezpieczeństwem sieci drogowej i kontroli bezpieczeństwa ruchu drogowego wymaganych dyrektywą europejską nr 2008/96/WE.

Absolwenci przedmiotowych studiów podyplomowych poszerzają i ugruntowują wiedzę na temat projektowania, wykonawstwa i utrzymania autostrad, dróg i ulic ze szczególnym uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Osoby, które ukończą ten kierunek posiadać będą bogatą wiedzę nt. czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu w nowoczesnym projektowaniu i organizacji budowy w zakresie drogowego budownictwa komunikacyjnego. Zdobędą szczegółową wiedzę na temat inżynierii ruchu – dziedziny stanowiącej teoretyczne podstawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także aspektów bezpieczeństwa ruchu w technologii robót oraz stosowanych materiałów (w Polsce, w Europie i na świecie). Poznają techniki nowatorskiego badania, zastosowania statystyki matematycznej do analizy zdarzeń drogowych, monitorowania stanu technicznego i zarządzania autostradami, drogami i infrastrukturą towarzyszącą, jak również aktualne przepisy prawne pod kątem planowania, zarządzania oraz utrzymania dróg m.in. z uwzględnieniem bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Absolwenci studiów mają możliwość znalezienia zatrudnienia w jednostkach drogowych Administracji Państwowej, bądź też w jednostkach samorządowych zajmujących się drogownictwem. Po ukończeniu studiów podyplomowych i spełnieniu warunków określonych odpowiednimi przepisami będą mogli ubiegać się o certyfikat audytora BRD.

Studia adresowane są do osób, które ukończyły studia wyższe, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, najlepiej na kierunkach: budownictwo drogowe, transport,  inżynieria ruchu itp.

Opiekę merytoryczną i naukową nad Studiami sprawuje Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego. Czas trwania Studiów obejmuje 2 semestry o łącznej liczbie 280 godzin zajęć. Rozpoczęcie zajęć: październik 2012 r. Zajęcia odbywać się będą systemem zjazdowym, co dwa lub trzy tygodnie, podczas dwudniowych sesji w soboty i niedziele.

Więcej o studiach