W ramach inwestycji powstał czterokondygnacyjny budynek w kształcie litery „L” oraz dodatkowy budynek Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Komputerowego. Oba budynki mają łączną powierzchnię ponad 50 tys. m2, a kubaturę 540 tys. m3. Przedsięwzięcie było dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

 

„Nowoczesny kompleks (…) ma priorytetowe znaczenie dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Mieści nowoczesne laboratoria, w których będą prowadzone badania w technologiach wykorzystywanych m.in. w lotnictwie i medycynie, a które do tej pory nie były realizowane na Podkarpaciu. Na Uniwersytecie powstaną nowe kierunki i specjalności, takie jak: nanoelektronika, bioinżynieria medyczna, bioinformatyka, biotechnologia analityczna i biomateriały” – informuje wykonawca. 

W nowo powstałym Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii powstały m.in. tzw. „clean rooms”, czyli pomieszczenia o klasie czystości „A” wyposażone w specjalne wejścia – śluzy, oraz bardzo wydajne systemy klimatyzacyjne. 

„Jednym z najciekawszych, a jednocześnie najtrudniejszych elementów zrealizowanego przez nas obiektu jest sala wykładowa w kształcie spłaszczonej rozciągniętej kuli („kapsuły”), która pomieści ponad 250 osób. Jest ona „zawieszona” na poziomie pierwszego i drugiego piętra w obszarze wewnętrznego, zadaszonego atrium budynku. Nietypowy kształt auli wymagał od nas zaprojektowania i zastosowania niestandardowej i niepowtarzalnej formy szalunków. Realizacja tak skomplikowanej konstrukcji wymaga od nas bardzo dokładnego ustalania kolejności etapów wykonywanych robót żelbetowych, rozplanowania aktualnych prac oraz szczegółowego sprawdzania i weryfikowania wykonanych etapów robót. Ze względu na swoją bryłę kapsuła jest unikalnym elementem konstrukcyjnym w skali krajowej” – mówi Antoni Chmura, menadżer projektu Skanska.