W ostatnich tygodniach sierpnia w ciągu ul. Szosa Lubicka przygotowywano podłoże pod nowe torowisko. Ułożono m.in. georuszty oraz warstwy tłucznia kamiennego. Próbki podłoża na bieżąco badane były w stanowisku laboratoryjnym na terenie budowy, które prowadzi kontrole materiałów, tak by wszystkie spełniały odpowiednie normy. 

W zakresie robót drogowych po lewej stronie rzeki działo się znacznie więcej. Na północnych przyczółkach obiektów inżynierskich oraz ul. Rypińskiej wykonano kolejne warstwy nasypów pod jezdnie. Na ul. Lipnowskiej profilowano i zagęszczano podłoże pod warstwy konstrukcyjne jezdni. Trwa również przygotowywanie parkingów, zamontowano betonowe krawężniki i wykonano zatoki postojowe z kostki betonowej. Na ul. Łódzkiej także zamontowano już krawężniki. 

W obrębie mostu głównego zarówno po prawej, jak i lewej stronie Wisły, mają miejsce kolejne etapy szalowania, zbrojenia i betonowania poszczególnych części podpór. Na sztucznej wyspie w nurcie rzeki, tak jak w ostatnich tygodniach, montowane są kolejne wzmocnienia nasady podpory. Zbrojone są również i szalowane kolejne jej elementy.  Na placu zamontowano w osiach tory ślizgowe. To po nich jeszcze w tym roku na barki przemieszczone będą gotowe do umieszczenia na podporach mostu łuki. 

Na lewobrzeżnych estakadach instalowano łożyska oraz blachy nadłożyskowe, na których znajdzie się konstrukcja jezdni na estakadzie. Po lewej stronie trwają roboty wykończeniowe przejścia podziemnego. Na wiadukcie nad koleją montowane są blachy nadłożyskowe, deskowanie i zbrojenie płyt pomostu wiaduktu nad koleją. Na estakadach i łącznicach prawobrzeżnych betonowano, szalowano i zbrojono filary oraz spawano stalowe elementy konstrukcji. Prace w tunelach po prawej stronie rzeki polegają obecnie na realizowaniu kolejnych etapów konstrukcji ścian i stropu.

Na Estakadzie Żółkiewskiego budowniczowie zbroją ławy fundamentowe podpór oraz wykonują próbne obciążenia kolejnych pali na podporze.W minionym tygodniu na budowie nowego mostu w Toruniu zużyto 876 m3 betonu i 125 t stali zbrojeniowej. Pracowało tam w sumie 355 osób mając do dyspozycji 146 sztuk ciężkiego sprzętu budowlanego.