Budowa systemu Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami (ISOK) w ciągu kilku miesięcy wejdzie w ostatnią fazę. Zostanie wdrożony do końca 2014 r. Jest to jeden z najważniejszych projektów prowadzonych w naszym kraju. Nowy system ma zawierać m.in. dane o terenach zagrożonych powodzią.
Fot. inzynieria.com
Aktualnie budowa ISOK weszła w etap tworzenia szczegółowych map terenów zagrożonych powodzią. „Obecnie intensywnie pracujemy nad tworzeniem skomplikowanych modeli hydraulicznych rzek, aby <> do nich wodę powodziową i wyliczyć, które tereny zostaną zalane, także w przypadku przerwania obwałowań. (…) Zakończenie podstawowych prac nad mapami zagrożenia powodziowego planujemy do końca 2013 r., natomiast w pełni funkcjonalny system informatyczny będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych zgodnie z planem czyli w grudniu 2014 r.” - poinformował Janusz Wiśniewski, p.o. prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Jak podkreślił, ISOK będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu systemów w Europie. Dzięki niemu każdy zainteresowany uzyska łatwy i bezpłatny dostęp do informacji, w jakim stopniu jego okolica narażona jest na występowanie powodzi.
„Dzięki systemowi władze lokalne będą dokładnie wiedzieć, gdzie na swoim terenie mogą spodziewać się sytuacji kryzysowych, będą mogły np.: ograniczać na nich możliwość zabudowy lub wprowadzić odpowiednie wymogi budowlane, ograniczające straty w przypadku powodzi. Władze i służby ratunkowe uzyskają też bezcenną wiedzę, gdzie w przypadku powodzi, pomoc będzie najpotrzebniejsza”- wyjaśnił Wiśniewski.
System powstaje dzięki współpracy ekspertów m.in. z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, centrów modelowania powodziowego IMGW-PIB czy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.Koszt projektu wynosi 300 mln zł. Jest on współfinansowany z funduszy unijnych w wysokości 204 mln zł.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.