W Łodzi, na terenie budowy nowego dworca (Łódź Fabryczna) trwają prace ziemne przy powiększaniu wykopu, którego głębokość wynosi 8 m. Grunt wywożony jest też z miejsca, na którym znajdował się budynek dworcowy. Dotychczas wykonano ponad 11570 m2 ścian szczelinowych.

Obecnie na budowie zaangażowanych jest około 100 robotników. Ziemia wywożona jest 40 ciężarówkami. Niebawem rozpocznie się budowa pojedynczych sekcji ścian szczelinowych.
Budowa łódzkiego dworca potrwa jeszcze dwa lata
W lutym 2015 r. ma się zakończyć budowa podziemnego dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Od września na placu budowy powstaje wykop, wokół którego zbudowane zostaną mury podziemnego dworca. Wymiary wykopu to: 500 m długości, 120 m szerokości oraz 8 m głębokości. Pod koniec grudnia wykonawca informował, że rozpoczyna prace związane z wykonywaniem ścian szczelinowych, co ma potrwać od 6 do 8 miesięcy. Wybór takiej metody budowy podyktowany był skróceniem czasu trwania inwestycji i obniżeniem kosztów realizacji. Dodatkowo też można ją stosować w warunkach zwartej zabudowy miejskiej, a jednocześnie jest ona przyjazna dla środowiska i bezpieczna.
Inwestycja realizowana jest na terenie o powierzchni około 24 ha w centrum Łodzi. Trzypoziomowy dworzec będzie zasadnicza częścią tzw. węzła multimodalnego, na który oprócz peronów kolejowych złożą się m.in. przystanki autobusowe, tramwajowe i parkingi dla około tysiąca pojazdów.
Najważniejsza łódzka inwestycja
Za inwestycję odpowiada PKP PLK, PKP S.A. oraz miasto Łódź. Na wykonawcę wybrano konsorcjum firm Torpol, Astaldi, PBDiM i Intercor. Do jego obowiązków należy budowa dworca, modernizacja torów kolejowych w kierunku stacji Łódź Widzew, budowa tunelu o długości około 1700 m dla ruchu dalekobieżnego, regionalnego i aglomeracyjnego. Koszt przedsięwzięcia to 1,75 mld zł brutto.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.