Jest to pozostający w budowie wiszący most o długości głównego przęsła 1310 m, co stawia konstrukcję pod tym względem na trzecim miejscu w Europie i dziewiątym na świecie. Przęsło jest o 30 m dłuższe niż w przypadku słynnego Golden Gate w San Francisco. Przeprawa przerzucona jest przez Hardangerfjord (południowo – zachodnia część kraju) i będzie od sierpnia 2013 roku częścią drogi nr 7 łączącej Oslo i Bergen. Zastąpi dotychczas funkcjonującą przeprawę promową Brurvik – Brimnes. Szacuje się, że w pierwszym okresie po uruchomieniu będzie korzystać z niej dziennie około 2 tysięcy samochodów.
Fot. Statens Vegvesen
Projekt jest niezwykły. Całkowita długość mostu wynosi 1380 m, wysokość pylonów osiągnęła 200 m, a wysokość konstrukcji ponad wodą 55 m. Głębokość wody w okolicy mostu to 500 m, a wysokość otaczających go gór przekracza 1200 m. Konstrukcja mostu pozwala na poprowadzenie dwóch pasów ruchu dla samochodów oraz wyodrębnionej jezdni dla pieszych i rowerzystów. Dostęp do mostu z obydwu stron zapewnią tunele o długości odpowiednio 2,4 km (północ) i 1,2 km (południe). Prace konstrukcyjne na moście rozpoczęły się w maju 2009, natomiast na drogach dojazdowych w marcu 2007 roku.
Koszt projektu szacowany jest na 2,3 mld koron norweskich, z czego sam most pochłonął 1,35 mld koron. Właścicielem projektu jest rząd Norwegii i reprezentująca go firma Statens Vegvesen, która administruje drogami publicznymi. Przeprawę mostową zaprojektowało biuro Forum Arkitekter, natomiast drogi i tunele dojazdowe Opticonsult of Bergen. Za prace w obrębie tuneli odpowiedzialna była firma AF Skandinavia. Deck i okablowanie mostu są dziełem spółki MT Hojgaard, żelbetowe wieże wykonała firma Veidekke. Konstrukcja wymagała użycia 14 tysięcy ton stali, z czego 6,4 tysiąca ton ważą liny i kable ją podtrzymujące.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.