Najpierw w newralgicznych miejscach mostu przez Wisłę zainstalowano specjalne czujniki zbierające dane o jego zachowaniu się pod obciążeniem. Następnie na obiekt wjechało 28 samochodów ciężarowych, które wraz z ładunkiem ważyły 860 t.

„Na moście przez Wisłę, ze względu na jego rozmiary i nowatorską konstrukcję, standardowe testy zostały rozszerzone przez nadzór naukowy specjalistów z Politechniki Gdańskiej, którzy od początku czuwali nad realizacją tej inwestycji. Chcemy mieć pewność, jako inwestor, że ten największy most typu extradosed w Europie jest dobrze zaprojektowany i wykonany” – wyjaśnia Szymon Gwazdacz, zastępca dyrektora z GDDKiA Oddziału w Gdańsku. 

Dopiero po opracowaniu zebranych danych będzie wiadomo, czy most został właściwie wykonany, czy może wymaga poprawek. Wtedy też będzie znana przybliżona data oddania mostu do użytku. Prawdopodobne jest, że nastąpi to pod koniec tego miesiąca.

Sześcioprzęsłowy most o długości 808 m i szerokości ponad 16 m wraz z dojazdami spółka Budimex buduje od jesieni 2010 r. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 300 mln zł.

Zobacz fotogalerię z próbnych obciążeń mostu na Wiśle koło Kwidzyna

Projekt budowlany mostu przez Wisłę koło Kwidzyna