Jak wynika z raportu o wykorzystaniu unijnych funduszy na drogi opracowanego przez Europejski Trybunał Obrachunkowy, pieniądze na budowę autostrad wydajemy nieefektywnie. Przepłacamy m.in. za bariery bezpieczeństwa, beton czy ekrany akustyczne.
Fot. inzynieira.com
Europejski Trybunał Obrachunkowy zajmujący się kontrolą finansów Unii Europejskiej przeanalizował wykorzystanie unijnych funduszy na drogi w sumie 24 projektach w czterech krajach (Polska, Niemcy, Grecja i Hiszpania).
Z przygotowanego przez ETO raportu wynika, że budowa autostrad w Polsce jest droższa niż w Niemczech. Przykładowo 1 mb bariery bezpieczeństwa w naszym kraju jest o 10 EUR (40%) droższy niż na drogach niemieckich, a 1 m3 betonu wykorzystanego w mostach autostradowych kosztuje 35 EUR (18%) więcej niż w Niemczech. Warto zwrócić uwagę, że siła robocza w Niemczech jest kilka razy droższa niż w Polsce, Grecji czy Hiszpanii.
Jak to więc możliwe, że budowa dróg jest tam tańsza? U naszego zachodniego sąsiada organizuje się przetargi na krótkie odcinki, dzięki czemu mogą w nich brać udział również małe firmy, a to zwiększa konkurencję. Koszt budowy samej drogi stanowi około 50 – 60% całości inwestycji. Do tego trzeba doliczyć koszty m.in.: projektu, wykupu ziemi czy ekranów dźwiękoszczelnych. Tymczasem w Polsce ekrany akustyczne stawiane przy drogach stanowiły nawet 10% całości kosztów – wszystko przez wyśrubowane normy hałasu.
Kontrolerzy ETO ocenili pozytywnie dopuszczenie zagranicznych wykonawców do startowania w polskich przetargach drogowych oraz bardzo silną dyscyplinę finansową, w efekcie której ostateczny koszt inwestycji drogowych w naszym kraju był najbardziej zbliżony do zaplanowanego. „Być może to wyjaśnia falę bankructw firm budowlanych w Polsce” – mówi Erki Must, szef zespołu przygotowującego raport. Jego zdaniem wykonawcy nie mogli podnieść cen nawet wtedy, kiedy koszty były wyższe od zakładanych.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.