W Małopolsce na rzece Skawie od 1986 r. budowany jest zbiornik wodny Świnna Poręba. Data zakończenia tej inwestycji była wielokrotnie zmieniana. Jeszcze niedawno mówiło się o definitywnym zakończeniu realizacji w 2013 r. Okazuje się jednak, że nie będzie on gotowy wcześniej niż w 2015 r., ponieważ zbyt późno zostały rozpoczęte prace nad przekładaniem linii kolejowej pierwotnie biegnącej po dnie zbiornika.
Zbiornik wodny Świnna Poręba i infrastruktura towarzysząca. Fot. z archiwum Skanska S.A.
Ministerstwo Środowiska zaproponowało nowelizację ustawy o ustanowieniu wieloletniego programu budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2013, uzasadniając ją w słowach: „zbiornik, mimo że znajduje się w ostatniej fazie wykonania robót hydrotechnicznych, z powodu konieczności wykonania robót z zakresu transportu kolejowego nie może być zakończony i oddany do użytkowania w terminie ustawowym tj. w 2013 roku” - podano na stronach Rządowego Procesu Legislacyjnego. Obecnie propozycja ta znajduje się na etapie uzgodnień rządowych.
Kłopotliwa linia kolejowa Stryszów - Zembrzyce
Zbiornik od lat jest częściowo wykorzystywany w zakresie gromadzenia wody, chociaż inwestycja nadal nie jest ukończona. Na przeszkodzie temu stoi linia kolejowa Stryszów - Zembrzyce i potrzeba jej przełożenia z dna zbiornika. Łączy się to również z budową dwóch mostów kolejowych. Prace nad tym zadaniem rozpoczęto dopiero w 2012 r. - za późno, by projekt zakończyć w tym roku.
Ochrona przeciwpowodziowa dla Małopolski
Budowany na Skawie zbiornik ma spełniać funkcje przeciwpowodziowe i retencyjne m.in. m.in. Wadowic i Krakowa. Gromadzona w nim woda będzie też wykorzystywana dla celów komunalnych i przemysłowych na Śląsku. Prace nad jego budową rozpoczęto w 1986 r. i jest to jedna z najdłużej w Polsce realizowanych inwestycji. Pojemność zbiornika wynosi 161 mln m3. Maksymalna wysokość zapory to 54 m, a długość - 604 m. Szerokość korony natomiast wynosi 8 m. Budowla spełniła częściowo swoją rolę w zakresie ochrony przeciwpowodziowej w 2010 r., kiedy w zbiorniku zgromadzono 61 mln m3 wody. To wpłynęło na obniżenie fali powodziowej na Wiśle, dzięki czemu straty powodziowe w Krakowie były znacznie mniejsze.
Zbiornik wodny Świnna Poręba na rzece Skawie
Na rzece Skawie w Małopolsce od 1986 r. trwa budowa zbiornika wodnego Świnna Poręba. Ze względu na wiele niesprzyjających czynników (finansowe, gospodarcze, społeczne, naturalne itp.) projekt ten nadal nie został zakończony. Za inwestycję tę odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Na początku zbiornik miał pełnić funkcję rezerwuaru wody pitnej. Okazało się jednak, że nie ma takiej potrzeby, za to należy chronić okoliczne tereny przed powodzią i właśnie taką funkcję zbiornik doskonale może spełniać. Za zmianą jego przeznaczenia przemawiały też sytuacje powodziowe, jakie miały miejsce w latach 1997 i 2001 w zlewniach Soły, Skawy, Raby i Dunajca. Okazało się wówczas, jak sporą rolę może on mieć w ochronie przeciwpowodziowej i zaczęto dążyć do jak najszybszego zakończenia jego budowy. Również powódź z roku 2010, gdyby nie zbiornik Świnna Poręba, byłaby zdecydowanie groźniejsza dla Małopolski. Obiekt przyczynił się do zmniejszenia fali powodziowej w tej części regionu o 62%. Ochronione zostały Wadowice, dolina Skawy i Kraków. Te wydarzenia powstrzymały prace na kilka miesięcy. Udało się jednak zakończyć budowę zapory zbiornika. Powstał obiekt samodzielny, zainstalowano w nim niezbędną aparaturę kontrolno-pomiarową oraz urządzenia spustowe.
W ramach prac towarzyszących powstawaniu zbiornika przewidziano budowę: zapory, przelewu powierzchniowego z bystrzem i niecką wypadową, galerii kontrolno-zastrzykowej, dwóch wież wlotowych, sztolni ujęciowej i sztolni zrzutowej oraz niecki wypadowej. Ważnym elementem tej konstrukcji jest m.in. elektrownia wodna o mocy około 4 MW, mogąca wyprodukować w ciągu roku średnio 18,3 GWh energii.
Na inwestycję, której częścią jest budowa zbiornika, składają się również: budowa i przebudowa ponad 45 km dróg i 7 obiektów mostowych; przebudowa i modernizacja linii kolejowych oraz ochrona zlewni zbiornika (budowa blisko 200 km kanalizacji sanitarnej z 16 przepompowniami na terenie gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce; budowa około 125 km sieci wodociągowej z 4 zbiornikami wody pitnej na terenie gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce; budowa oczyszczalni ścieków w Jaszczurowej, Stryszowie i Zembrzycach; modernizacja oczyszczalni ścieków w Suchej Beskidzkiej).
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.