Trwa budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) – jednego z najważniejszych i największych projektów infrastrukturalnych województwa pomorskiego. 1 lipca w Gdańsku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod tę inwestycję, a 12 listopada na budynku Lokalnego Centrum Sterowania PKM w Gdańsku – Matarni została zawieszona wiecha. Oddanie około 20-kilometrowej linii do użytku planowane jest na połowę 2015 r.

Prace na budowie PKM przebiegają sprawnie. Pół roku po tym, jak generalny wykonawca przejął plac budowy, zrealizowane jest 30% robót technicznych, co oznacza około 5-procentowe wyprzedzenie harmonogramu realizacji. Budowa będzie prowadzona również w dwóch kolejnych okresach zimowych, kiedy tempo prac może być spowolnione ze względu na warunki atmosferyczne, może też nastąpić okresowe zatrzymanie inwestycji, tak więc każde przyspieszenie w sprzyjającym okresie jest ważne, by zakończyć budowę w terminie.
W kontrakcie na budowę PKM przewidziano m.in. 17-kilometrowy odcinek dwutorowej linii kolejowej (od stacji Gdańsk Wrzeszcz do połączenia z linią nr 201 Gdynia-Kościerzyna), odcinek jednotorowej łącznicy PKM z linią kolejową 201 (o długości 1,4 km), 16 wiaduktów kolejowych, 8 wiaduktów drogowych, 5 przejść nad torami. Na trasie PKM będzie znajdzie się 11 przystanków w tym 2 w Gdyni. W najbliższych dniach rozpocznie się przetarg na budowę 10 autobusów szynowych do obsługi PKM.
Na realizację inwestycji wydane zostanie 949,9 mln zł netto. 85% kosztów inwestycji na być pokryte z dotacji unijnej. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami docelowo z nowej linii kolejowej będzie korzystać od 6,5 do 10,5 mln pasażerów rocznie.
Więcej na temat inwestycji w artykule pt. "Pomorska Kolej Metropolitalna"
Zobacz fotogalerię z wizualizacjami Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
Zobacz fotogalerię z budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.