Jak słusznie zauważono, mosty miejskie o wiele szybciej podlegają wszelkiego rodzaju uszkodzeniom, niż mosty usytuowane w ciągu dróg ekspresowych czy autostrad. Nie tylko są intensywniej eksploatowane, ale także o wiele bardziej narażone na akty wandalizmu i uszkodzenia będące wynikiem kolizji drogowych. Dlatego też nadrzędnym celem tegorocznej edycji seminarium było przybliżenie rozwiązań projektowych, materiałowych i technologicznych, które mają zapewnić nie tylko trwałość tworzonych współcześnie konstrukcji, ale także wpisać się w trendy obecnie panujące na rynku.

Prezentacje w ramach tegorocznych 9. WDM poruszały tematy związanie nie tylko z badaniem mostów będących w trakcie budowy, ale także badaniami odbiorczymi i tymi prowadzonymi już w trakcie eksploatacji obiektów. Prelegenci przedstawiali zarówno analizy badawcze wykonane w oparciu o najpopularniejsze metody diagnostyczne, jak i nowoczesne techniki, które są obecnie na etapie eksperymentów. Skupiono się m.in. na następujących zagadnieniach: projektowanie i budowa obiektów mostowych z uwzględnieniem architektury i funkcjonalności, współczesne rozwiązania konstrukcyjne mostów miejskich, najnowsze technologie budowlane gwarantujące trwałość obiektów mostowych oraz aktualne realizacje obiektów mostowych, drogowych i kolejowych. Poruszano nie tylko tematy dotyczące mostów miejskich, pojawiło się także sporo referatów prezentujących projekty wiaduktów kolejowych, kładek dla pieszych i kładek pieszo-rowerowych.

Główną część imprezy poprzedził 20 listopada workshop, odbywający się pod hasłem „Badanie obiektów mostowych”, podzielony na trzy sesje: "Obciążenia próbne — strategie badań", "Obciążenia próbne – techniki badań" i "Badania w trakcie budowy i w czasie eksploatacji".

Seminarium otworzył wykład autorstwa prof. Jana Biliszczuka i Stefana Filipiuka zatytułowany „Maksymilian Wolff (1921—2007) — pionier nowych technologii budowy mostów w Polsce”. Warto o tym wspomnieć, gdyż w trakcie WDM przyznawana jest nagroda im. Maksymiliana Wolffa. W pierwszej części spotkania ogłoszono wyniki V edycji Konkursu Mostowego. W tym roku nagrodę specjalną zdobył most na Wiśle w okolicy Kwidzyna. Zaprezentowano także VI edycję "Kalendarza Mostowego 2014".

Wedle wcześniejszych zapowiedzi, w seminarium udział wzięli doświadczeni specjaliści z ośrodków akademickich i instytucji naukowych z całego kraju, m.in. Krzysztof Żółtowski, Roland von Wölfel, prof. Jan Biliszczuk, Jerzy Onysyk, Andrzej Koperski, Marek Salamak, Krzysztof Wąchalski, Janusz Rymsza, Barbara Rymsza, Janusz Tadla, Julien Erdem Erdogan, Arkadiusz Madaj, Grażyna Łagoda, Marek Łagoda, Rok Mlakar, Michel Virlogeux i inni. Bardzo interesujący wykład wygłosił jeden z największych inżynierów mostowych doby współczesnej Michel Virlogeux (Francja) na temat projektowania i budowy mostów dużej rozpiętości.

Wydarzenie, jak co roku, przyciągnęło sporą liczbę osób zainteresowanych doświadczalnymi badaniami konstrukcji, a przede wszystkim, jak w przypadku podobnych imprez branżowych, wielu przedstawicieli firm zajmujących się badaniem obiektów mostowych oraz reprezentantów instytucji państwowych i samorządowych odpowiedzialnych za infrastrukturę mostową w naszym kraju.

Już dziś zapraszamy na kolejną edycję Wrocławskich Dni Mostowych, które odbędą się za rok.

Zobacz fotogalerię z Wrocławskich Dni Mostowych 2013