Umowa została podpisana 28 stycznia z konsorcjum firm IDS-BUD S.A. i Altis-Holding. Nowy obiekt, dorównujący najlepszym światowym ośrodkom badawczym, stanie przy ul Poleczki 19 w Warszawie, na działce należącej do PW. Prace budowlane rozpoczną się już 7 lutego i potrwają do końca 2015 r., jednak jak zapewnia wykonawca, postara się on ukończyć budowę przed planowanym terminem.

Koszt inwestycji (wraz z wyposażeniem laboratorium) wynosi  blisko 372,62 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych.
„Sukces CEZAMAT-u to sukces Politechniki Warszawskiej i całego środowiska naukowego działającego na rzecz nowych technologii – jesteśmy zdeterminowani, aby go osiągnąć, bo widzimy tu ogromną szansę zarówno dla naszej nauki, jak i dla polskiej gospodarki i społeczeństwa” -  podkreśla rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt.

Projekt nowoczesnego kompleksu badawczego opracowało biuro projektowe Dedeco sp. z o.o. w ramach projektu powstaną trzy budynki: „budynek technologiczny (w którym znajdować się będą m.in. pomieszczenia o podwyższonej czystości, tzw. clean room'y), budynek administracyjny (połączony z budynkiem technologicznym kładką naziemną) oraz otwarty parking naziemny” – informuje PW. Ponadto zostanie wybudowana infrastruktura techniczna.

Historyczna szansa dla polskiej nauki i gospodarki
Dzięki realizacji inwestycji wzmocni się konkurencyjność naszej polskiej gospodarki i przybliży nas pod względem technologii do wiodących krajów europejskich.

„Posiadanie nowoczesnego zespołu laboratoriów, w których kadra światowej klasy specjalistów (zarówno polskich jak i zagranicznych) będzie mogła realizować projekty od etapu pomysłu do prototypu, jest historyczną szansą zarówno dla polskiej nauki jak i gospodarki – szczególnie dla mniejszych i średnich firm, które będą mogły te technologie wdrażać, produkować i sprzedawać na całym świecie” – mówi Mariusz Wielec, prezes spółki CEZAMAT PW.

„Po pierwsze chcemy zwrócić szczególną uwagę na badania, których wyniki będą użyteczne, tzn. takie, które da się skomercjalizować. Po drugie, stawiamy na interdyscyplinarność; we współdziałaniu badaczy reprezentujących różne dziedziny nauki widzimy siłę CEZAMAT-u i szansę na rozwój oraz tworzenie innowacji” – podkreśla  prof. Romuald Beck, wiceprezes ds. naukowych spółki CEZAMAT PW.

Zobacz wizualizacje Laboratorium Centralnego CEZAMAT