„Konstrukcję nośną stanowią przyczółki kamienne oraz 30 przęseł łukowych, opartych na 27 kamiennych i 2 betonowych filarach. Poszczególne przęsła i sekcje oddzielone są masywnymi filarami o szerokości od 1,9 m do 6,9 m i wysokości do 30 m. Największą rozpiętość mają 3 przęsła nurtowe po 22,2 m” – informuje PKP PLK S.A.

Jaki był zakres modernizacji mostu kolejowego w Zgorzelcu?

Inwestycja pn. „Modernizacja mostu na linii kolejowej Wrocław Świebodzki – Zgorzelec” obejmowała przygotowanie dokumentacji oraz prace budowlane na moście.

„Rozebrane i usunięte zostały zniszczone elementy budowli oraz stary tor i tłuczeń. Wykonano frezowanie, zbrojenie i betonowanie płyty oraz nową izolację z odwodnieniem. Na moście ułożono nowe tory, zamontowano nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz oświetlenie” – podaje PKP PLK.

Ponadto ograniczono ryzyko zanieczyszczenia wód i gruntów oraz hałas, jak również wykonano prace przystosowujące most do przyszłej elektryfikacji. Jak podkreśla PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., prace wykonano ponad 35 m nad rzeką przy utrzymaniu ruchu kolejowego na jednym z dwóch torów.

„Zasadniczym, osiągniętym celem projektu była poprawa stanu infrastruktury kolejowej. Obecnie prędkość pociągów 80 km/godz. i nacisk 221kN na oś umożliwiają swobodny przejazd ciężkich składów. Poprawiła się oferta przewozowa, gdyż  skrócił się czas przejazdu i zwiększyła przepustowość linii” – podkreśla spółka PKP PLK.

Prace trwały od września 2012 r. - pierwszy tor oddano do eksploatacji w lipcu 2013 r., a drugi w styczniu br. Zakończenie projektu wartego prawie 27,8 mln zł brutto zaplanowano na czerwiec br.

Dzięki zakończeniu prac na moście w Zgorzelcu można rozpocząć modernizację na sąsiedniej przeprawie granicznej na Nysie Łużyckiej na odcinku Bielawa Dolna – Horka.

Zobacz fotogalerię dotyczącą mostu na Nysie Łużyckiej