W sierpniu br. ma wejść w życie ustawa o informacji w ochronie zdrowia, zobowiązująca placówki medyczne do prowadzenia dokumentacji pacjentów w całości w formie elektronicznej. Dlatego też tak ważne dla szczecińskich szpitali jest przedsięwzięcie o wartości 2 mln zł, które zrealizuje Technopark Pomerania. Inwestycja jest współfinansowana z funduszy unijnych w wysokości ponad 0,5 mln zł - umowa w tej sprawie została już podpisana. Szybki internet zyskają placówki znajdujących się przy ul. Arkońskiej i Strzałowskiej oraz na Pomorzanach i w Zdrojach.

W ramach projektu zostanie wybudowanych 5 odcinków sieci światłowodowej o długości 9,2 km oraz 5 punktów bezprzewodowego dostępu do internetu (hot-spot), z którego rocznie skorzysta około 1200 osób. Szybki internet o dużej przepustowości umożliwi przesyłanie danych o dużym rozmiarze.

„Zdjęcia diagnostyczne USG, obrazy z rezonansu magnetycznego czy z tomografii komputerowej generują naprawdę olbrzymie ilości danych. Ułożenie sieci światłowodowych umożliwi szczecińskim szpitalom szybką i bezpieczną wymianę tych danych. Pacjenci nie będą musieli chodzić od lekarza do lekarza z wynikami badań w rękach, ponieważ dane te będą pomiędzy szpitalami udostępniane cyfrowo” – podkreślił Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania. Sieć światłowodowa będzie budowana dla szczecińskich szpitali znajdujących się przy ul. Arkońskiej i Strzałowskiej oraz na Pomorzanach i w Zdrojach.

Największa serwerownia w woj. zachodniopomorskim
Ponadto Technopark Pomerania buduje największą w regionie serwerownię, dzięki której możliwie będzie bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie danych medycznych w chmurze.