Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego jest kluczową częścią Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry, który ma zabezpieczyć miasto przed zalaniem. Dzięki przedsięwzięciu, rzeką będzie mogło przepłynąć więcej wody powodziowej. Całkowity koszt projektu to 1,5 mld zł.

Prace modernizacyjne rozpoczęły się w 2012 r.. Do ich rozpoczęcia skłoniła miasto powódź, która dotknęła miasto kilka lat wcześniej. Po ukończeniu bieżącej inwestycji, rozpoczętej w 2012 r., przepustowość Odry i jej kanałów wyniesie 3100 m3 na sekundę.

Większość prowadzonych prac służy poszerzeniu koryta Odry i kanałów: Miejskiego, Powodziowego i Różanka oraz umocnieniu brzegów. Na geowłókninie rozłożonej na skarpach układana jest warstwa kamieni. Całość zostanie pokryta humusem, na którym wyrośnie trawa. Pod mostami układa się wypełnione kamieniami metalowe kosze o powierzchni do kilkunastu m2 i wysokości 50 cm. Kanały na czas prac zostały osuszone, natomiast w głównym nurcie prace wykonują nurkowie.

Większość robót ziemnych na całym Kanale Miejskim i w korycie Odry wykonuje chińska firma Sinohydro, a na innych odcinkach pracuje jeszcze Energopol Szczecin.

W ramach inwestycji przebudowywane są też jazy i śluzy, które mają być przystosowane do przepuszczania wód powodziowych. Prócz tego, na terenie Śródmiejskiego Węzła Wodnego wyremontowanych zostanie prawie dziewięć kilometrów bulwarów.

Ostatnie prace przy modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego mają się zakończyć w styczniu 2015 r.

Zobacz film: