Połowa mostu Grota-Roweckiego w Warszawie jest już modernizowana od jesieni 2013 r. Zdarto z niego starą nawierzchnię – proce ten trwał kilka miesięcy, ponieważ obawiano się uszkodzeń płyty ze stali. Następnie odcięto skrajne fragmenty mostu, po około 1,5 m z każdej strony. Do pogrzeszenia przeprawy posłużą nowe stalowe wsporniki, które powstawały w Gdyni i Radomsku. Ważące 12-18 ton elementy umieszczane są na rusztowaniach rozstawionych na płycie mostu. Do przebudowy Trasy AK wraz z mostem im. Generała Stefana Grota – Roweckiego zostanie wykorzystanych łącznie 8,255 ton stali zbrojeniowej.

Most po modernizacji będzie miał szerokość 23,62 m (jezdnia od strony Żoliborza) i 22,54 m (druga jednia) – w sumie ponad 46 metrów. Jako jedyny w kraju most Grota-Roweckiego będzie miał po 5 pasów w każdą stronę.

Przeprawa powstała pod koniec lat 70-tych, ale drogowcy podczas modernizacji byli zaskoczeni jakością i trwałością wykonanych wtedy prac.

Wykonawcą inwestycji jest firma Metrostav z Czech, a montażem kabli, które sprężą most od spodu, zajmuje się francuska firma Freyssinet.

Pierwszy odnowiony zjazd z Trasy AK na Wisłostradę w kierunku Łomianek ma zostać oddany do ruchu na przełomie maja i czerwca.

Przebudowa Mostu Grota jest realizowana w ramach  kontraktu „Budowa drogi S8 etap II na odcinku w. Powązkowska – w. Modlińska”. Wartość kontraktu to 796,3 mln zł brutto.

W ramach kontraktu zburzonych i odbudowanych zostanie 16 obiektów inżynierskich – m.in. 7 wiaduktów, 6 estakad, tunel pod Trasą AK   wraz z przejściem dla pieszych. Wyremontowanych zostanie 29 obiektów  – m.in. 11 wiaduktów, 9 estakad i 6 kładek i przejść dla pieszych. Powstanie 14 nowych, nieistniejących obiektów – m.in. półtunelowe ekrany akustyczne, nowy wjazd na Trasę AK z ul. Marymonckiej w kierunku Poznania.

Zobacz fotogalerię z poszerzania mostu Grota-Roweckiego i remontu trasy AK