Na podstawie tego dokumentu będzie można przejść do procesu inwestycyjnego, którego celem jest  m.in. minimalizacja zagrożenia powodziowego na Odrze.

Rzeka na odcinku od km 542,4, czyli od ujścia Nysy Łużyckiej koło Ratzdorf, do km 704,1 gdzie rozgałęzia się na Odrę Zachodnią, stanowi granicę polsko-niemiecką. W poprzednich stuleciach odcinek ten był regulowany za pomocą budowli regulacyjnych, takich jak ostrogi czy opaski brzegowe oraz przez wykonywanie przekopów w korycie rzecznym. Stan tej zabudowy jest jednak niewystarczający, a w ciągu ostatnich kilkunastu lat przez brak odpowiednich działań pogorszyły się warunki nawigacyjne na drodze wodnej rzeki Odry poprzez zmniejszenie jej głębokości, zmian hydro-morfologicznych w korycie rzeki, stanowiących ograniczenia nie tylko dla żeglugi, ale również koniecznej pracy lodołamaczy. Istniejący stan budowli regulacyjnych wywarł także niekorzystny wpływ na profil przepływu wielkich wód, w tym wód powodziowych a także zwiększył zatorogenność rzeki w czasie występowania zjawisk lodowych – czytamy w komunikacie KZGW.

Regulacja i doinwestowanie tego odcinka jest szczególnie konieczna ze względu na ochronę przeciwpowodziową i gospodarkę wodną.

Przyjęta właśnie koncepcja regulacji Odry granicznej została opracowana w oparciu o model numeryczny i hydrauliczny. „W modelu numerycznym odwzorowano i przebadano transport rumowiska na odcinku całej Odry granicznej wraz z długookresowym określeniem średnich zmian położenia dna i zwierciadła wody. Na modelu hydraulicznym (fizycznym) przebadano transport rumowiska na odcinku długości blisko 8 km odwzorowującym odcinek Odry w rejonie miejscowości Hohenwutzen. Ten model posłużył również do zbadania różnych wariantów zabudowy regulacyjnej i ich wpływu na transport rumowiska w korycie rzecznym, jak również wpływu na szlak żeglugowy” – podaje KZGW.

Modernizacja zabudowy regulacyjnej na Odrze granicznej będzie realizowana zgodnie z celami określonymi w Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r.

stangurt?q? 0?zywala granicznego odcinka rzeki, opracowanego przez Federalny Instytut Budownictwa Wodnego przy współudziale polsko - niemieckiej Grupy Projektowej. Analiza danych i pomiarów dokonanych na Odrze oraz przeprowadzonych badań przez BAW pozwoliło wyciągnąć wniosek, że dotychczasowy model regulacji Odry granicznej nie został osiągnięty oraz że głębokości wody niezbędne dla prowadzenia akcji lodołamania z użyciem lodołamaczy są niewystarczające.

W związku z powyższym Federalny Instytut Budownictwa Wodnego opracował aktualizację koncepcji regulacji rzeki w oparciu o istniejącą zabudowę regulacyjną. Do tego celu BAW sporządził i wykorzystał dwa modele – model numeryczny i hydrauliczny. W modelu numerycznym odwzorowano i przebadano transport rumowiska na odcinku całej Odry granicznej wraz z długookresowym określeniem średnich zmian położenia dna i zwierciadła wody. Na modelu hydraulicznym (fizycznym) przebadano transport rumowiska na odcinku długości blisko 8 km odwzorowującym odcinek Odry w rejonie miejscowości Hohenwutzen. Ten model posłużył również do zbadania różnych wariantów zabudowy regulacyjnej i ich wpływu na transport rumowiska w korycie rzecznym, jak również wpływu na szlak żeglugowy.

W ramach prac analityczno-badawczych opracowano kilka wariantów rozwiązania takiego systemu zabudowy regulacyjnej, w tym opartej na mieszanym systemie regulacji, który pozwoliłby uzyskać wymaganą głębokość 1,80 m o określonym prawdopodobieństwie wystąpienia oraz zachować meandrujący charakter koryta rzecznego.

Planuje się, że modernizację zabudowy regulacyjnej na Odrze granicznej będzie się realizować również zgodnie z celami określonymi w Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. ( z perspektywą do 2030 r.) co skutkuje tym, że zadania takie zostały ujęte w Dokumencie Implementacyjnym do wyżej wymienionej Strategii.