Dobiegają końca trwające od trzech lat prace polegające na rekultywacji południowej części pustyni. Roboty przeniosą się na tereny północne, gdzie znajduje się poligon spadochroniarzy 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. W tym obszarze prace potrwają do 2017 r. Na początku teren zostanie oczyszczony z niewybuchów, a następnie z drzew i krzewów nietypowych dla tego obszaru. Po zakończeniu prac w tej części pustyni nadal pozostanie ona niedostępna dla turystów, gdyż wciąż jest użytkowana przez wojsko.

Koszt przywrócenia naturalnego charakteru północnej części pustyni o powierzchni 375 ha to 9,8 mln zł. 50% tej kwoty pochodzi ze środków unijnych, a reszta z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zrekultywowany południowy obszar pustyni ma powierzchnię około 400 ha. Prace były tam prowadzone od 2011 r. Kosztowało to ponad 9 mln zł i podobnie, jak w przypadku części północnej, połowę kosztów pokrywa UE.

Znajdująca się na pograniczu Śląska i Małopolski Pustynia Błędowska jest największym pustynnym obszarem w Polsce, utworzonym z piasków lotnych. Jej powierzchnia to około 33 km2.