W ramach budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba konieczna jest likwidacja odcinka linii kolejowej na trasie z Krakowa do Zakopanego. W związku z tym wysadzono stary most nad rzeką Skawą.
Msst w Stryszowie. Fot. Skanska
Rozebranie części starej linii kolejowej umożliwi przełożenie jej fragmentu na nową trasę. Budowa nowej trasy jest konieczna, ponieważ część istniejących torów znajdzie się pod wodą po zalaniu zbiornika Świnna Poręba.
Wysadzenie mostu kolejowego w Stryszowie
Obiekt, który uległ detonacji, to 3-przęsłowy stalowy most kolejowy w Stryszowie, osadzony na betonowych podporach. Do jego rozbiórki zużyto 300 kg dynamitu. Wcześniej, w ciągu 1,5 tygodnia wywiercono 260 specjalnych otworów. Zakładanie ładunków wybuchowych zajęło dwa dni. „Eksplozja nastąpiła w milisekundowych interwałach czasowych. (…) Był to wybuch kontrolowany i cały proces detonacji obiektu odbył się zgodnie z założeniami. W wyniku eksplozji rozsadzone zostały podpory i przyczółki. Konstrukcja mostu opadła 2–3 m” – podaje w komunikacie firma wykonawcza - Skanska. Kolejnym etapem prac będzie cięcie konstrukcji przy pomocy specjalnych nożyc.
Nowe mosty kolejowe w rejonie zbiornika Świnna Poręba
W celu przełożenia linii kolejowej Kraków – Zakopane na odcinku Stryszów – Zembrzyce zbudowano dwa mosty. Jeden z nich znajduje się w Dąbrówce i stanowi przejście nad Stryszówką. Ma on cztery przęsła i 234 m długości. Drugi obiekt, o długości blisko 400 m, znajduje się w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej nad rzeką Skawą. Jest to siedmioprzęsłowa konstrukcja łukowa, posadowiona na 24-metrowych podporach.
Most drogowy
Częścią tej samej inwestycji jest most drogowy o długości 234 m i szerokości 14,5 m. Tworzą go cztery przęsła o długości ponad 56 m każde. Ustrój nośny został podwieszony do łuków żelbetowych za pomocą wieszaków prętowych.
Zbiornik Świnna Poręba
Zbiornik wodny w Świnnej Porębie budowany jest od 1986 r. Znajduje się on na terenie dwóch małopolskich powiatów: wadowickiego i suskiego. Będzie się rozciągał między miejscowości Świnna Poręba a Zembrzycami na długości około 11 km. Jego zakładana pojemność to ponad 160 mln m3. Zajmie powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu. W 2010 r. podczas powodzi przyjął ponad 60 mln m3 wody, dzięki czemu zmniejszona została fala powodziowa na Wiśle.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.