Urządzenia Samsunga sprzedają się słabiej od prognoz

Z urządzeń mobilnych na sprzęt gospodarstwa domowego

Z informacji podanych przez serwis Bloomberg wynika, że w ostatnim kwartale 2014 r. Samsung odczuł wyraźne osłabienie zysku operacyjnego do poziomu 3,8 mld USD. Przypomnijmy, że w tym samym okresie rok wcześniej było to o około. 30 pkt. proc. więcej.

Koreański producent odczuł największe cięcie w segmencie urządzeń mobilnych na rynkach: indyjskim oraz chińskim.

W ocenie analityków Bloomberga, Samsung powinien położyć większy nacisk na produkcję sprzętu gospodarstwa domowego oraz inteligentnych zegarków, bo to właśnie kiepska sprzedaż smartfonów osłabiła o 60% sprzedaż całego koreańskiego koncernu.

Na łamach Bloomberga Yoo Eui-Hyung, analityk firmy Dongbu Securities Co. in Seoul wskazał, że:
"(...) nadszedł czas, aby Samsung działał bardziej agresywnie i szukał nowych obszarów do wzrostu. Firma powinna skupić się na rozwoju i produkcji półprzewodników oraz aplikacji internetowych, a w tym modułów do zarządzania tzw. inteligentnymi domami”. [cała wypowiedź dostępna na forum Comperia.pl]

Konsumenci odwracają się od Samsunga

Szacuje się, że wyraźne osłabienie sprzedaży smartfonów koreańskiego producenta to efekt m.in. rosnącej popularności urządzeń Apple, Xiaomi oraz Lenovo.

Zdaniem Yoo Eui-Hyung'a osiąganie satysfakcjonujących wyników finansowych na smartfonach z segmentu high-end jest coraz trudniejsze. Przełom na rynku może przynieść premiera najnowszego Samsunga Galaxy S6 ze znacznie lepszą konfiguracją sprzętową (w porównaniu do poprzedniej generacji) oraz technologia elastycznych wyświetlaczy.

Samsung ma poświęcić więcej czasu także na rozwijanie segmentu niskiego i średniego tak, aby móc konkurować z tańszymi urządzeniami konkurencyjnych producentów, a w tym m.in. z Xiaomi.

W okresie od kwietnia do czerwca 2014 r. Samsung sprzedał 18 milionów Galaxy S5, ale już od lipca do września o blisko 6 milionów mniej, co jest wynikiem zdecydowanie poniżej oczekiwań analityków.