W dniach 9-13 marca odbyła się XXXVIII Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii, organizowana przez Instytut Geotechniki i Hydrotechniki Politechniki Wrocławskiej. Za współorganizację konferencji odpowiadała także Katedra Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Polski Komitet Geotechniki, Centrum Badawczo-Rozwojowe KGHM Cuprum oraz Polskie Towarzystwo Mechaniki Skał. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało m.in. czasopismo „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” oraz portal www.inzynieria.com.
Organizatorzy zaprosili gości do hotelu Artus Prestige Spa w Karpaczu, w pobliżu którego przebiegają piesze szlaki turystyczne, szlak górniczy i ścieżka geologiczna.
Jak podkreślają organizatorzy, celem tej konferencji była wymiana doświadczeń przedstawicieli nauki i praktyki, uaktualnienie i pogłębienie posiadanego zasobu wiedzy oraz prezentacja aktualnych problemów mechaniki górotworu i geoinżynierii.
Tematyka konferencji skupiona była wokół następujących problemów:
- zagadnienia stateczności wyrobisk górniczych i budowli geotechnicznych,
- modele konstytutywne geomateriałów,
- metody numeryczne w geotechnice,
- teoretyczne i praktyczne aspekty konstrukcji geoinżynierskich,
- procesy dynamiczne w górotworze,
- budownictwo podziemne i tunelowe,
- badania doświadczalne i ich interpretacja,
- prognozowanie i zwalczanie zagrożeń naturalnych w górnictwie i geotechnice,
- nowe materiały i technologie w geoinżynierii,
- zastosowania SIP/GIS w geoinżynierii.
Podobnie jak w przypadku poprzednich konferencji, także i podczas tegorocznego spotkania zaproszeni specjaliści przedstawili wykłady monograficzne, a uczestnicy – swoje referaty. W tym roku odbyło się osiem wykładów monograficznych – czteryz zakresu geoinżynierii oraz cztery z obszaru mechaniki górotworu i górnictwa. Wśród zaprezentowanych zagadnień znalazły się takie tematy, jak „Wieloskalowe modelowanie numeryczne współpracy zasypki z powłoką w konstrukcjach gruntowo-powłokowych”, „Osuwisko Piaseczno – studium przypadku”, a także „Czy budowa metra w Krakowie jest możliwa i opłacalna ?”.
Konferencja wypełniona była bogatymi treściowo wykładami i sesjami naukowymi na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Łącznie podczas siedmiu sesji referatowych przedstawiono ponad czterdzieści artykułów. Uczestnicy konferencji poruszali takie tematy, jak nośność platformy roboczej przy użyciu metody kinematycznej, modelowanie numeryczne detonacji ładunków materiałów wybuchowych w otworach włomowych, ocena stopnia zagęszczenia gruntu sondą dynamiczną DPH i sondą statyczną CPTU, analiza oceny rodzaju gruntu antropogenicznego zapory obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych OUOW Żelazny Most, metody obliczeń nośności pali, trójwymiarowe odwzorowanie powierzchni ściany skalnej przy wykorzystaniu komputerowych metod przetwarzania i analizy obrazu czy nakłady realizacyjne na lotniskowe pasy startowe z nawierzchniami sprężonymi i dublowanymi.
W trakcie kilkudniowego spotkania organizatorzy przygotowali dla uczestników uroczyste kolacje, które stanowiły przyjemne zwieńczenie każdego dnia konferencji, wypełnionego sesjami naukowymi i były nierzadko miejscem mniej formalnych dyskusji branżowych.
Nie sposób wymienić wszystkich tematów poruszanych podczas tegorocznej edycji konferencji, jednak nawet ich pobieżne przedstawienie świadczy o tym, że Zimowa Szkoła jak zwykle została zorganizowana na najwyższym poziomie i koncentrowała się na istotnych tematach dla szeroko rozumianych zagadnień mechaniki górotworu i geoinżynierii. Już teraz zapraszamy na przyszłoroczną odsłonę Zimowej Szkoły Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii organizowaną w 2016 r. przez Akademię Górniczo-Hutniczą i ponownie za dwa lata przez Przedstawicieli Politechniki Wrocławskiej.
Zobacz fotogalerię z konferencji
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.