Najbardziej interesującą częścią Kanału Elbląskiego jest system pięciu zabytkowych pochylni. Będzie on gotowy w czerwcu, natomiast 20 kwietnia możliwa stanie się żegluga kanałem poza odcinkami z pochylniami.

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego

Z powodu kompleksowej rewitalizacji kanału droga wodna została zamknięta jesienią 2012 r., chociaż pierwsze prace ruszyły już w sierpniu 2011 r.

W ramach wykonanych dotychczas prac można wymienić pogłębienie dna i wzmocnienie brzegów na odcinkach: Miłomłyn–Jezioro Drużno, Miłomłyn–Ostróda–Stare Jabłonki, Miłomłyn–Iława oraz na trasie między jeziorami Ruda Woda i Bartężek. Przebudowane i zautomatyzowane zostały też śluzy w Ostródzie, Zielonej, Małej Rusi i Miłomłynie.

Dobiegają końca roboty przy pochylniach: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny. Prowadzone są prace porządkowe, rozruch urządzeń i odbiory techniczne. Pozwolenie na użytkowanie tego odcinka powinno zostać wydane w połowie maja.

Całkowita wartość projektu rewitalizacyjnego szacowana jest na 115 mln zł. Część pieniędzy na ten cel pozyskano z funduszy unijnych.

Unikatowy XIX-wieczny Kanał Elbląski

Kanał Elbląski powstał w latach 1844–1881. Jest niespotykanym nigdzie indziej na świecie zabytkiem hydrotechniki. Jego najistotniejszą częścią jest system pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem. Statki i jachty w celu pokonania różnicy poziomów są przeciągane na specjalnych wózkach.

Kanał łączy jeziora zachodnich Mazur z Zalewem Wiślanym. Jego długość to ponad 150 km. To najdłuższy kanał żeglowny w kraju.