Od 2011 r. prowadzona jest rewitalizacja Kanału Elbląskiego. Prace są już na ukończeniu. Na początku czerwca dla żeglugi zostanie udostępniona droga wodna na całej długości, tj. ponad 150 km.
Fot. RZGW Gdańsk
Najbardziej interesującą częścią Kanału Elbląskiego jest system pięciu zabytkowych pochylni. Będzie on gotowy w czerwcu, natomiast 20 kwietnia możliwa stanie się żegluga kanałem poza odcinkami z pochylniami.
Rewitalizacja Kanału Elbląskiego
Z powodu kompleksowej rewitalizacji kanału droga wodna została zamknięta jesienią 2012 r., chociaż pierwsze prace ruszyły już w sierpniu 2011 r.
W ramach wykonanych dotychczas prac można wymienić pogłębienie dna i wzmocnienie brzegów na odcinkach: Miłomłyn–Jezioro Drużno, Miłomłyn–Ostróda–Stare Jabłonki, Miłomłyn–Iława oraz na trasie między jeziorami Ruda Woda i Bartężek. Przebudowane i zautomatyzowane zostały też śluzy w Ostródzie, Zielonej, Małej Rusi i Miłomłynie.
Dobiegają końca roboty przy pochylniach: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny. Prowadzone są prace porządkowe, rozruch urządzeń i odbiory techniczne. Pozwolenie na użytkowanie tego odcinka powinno zostać wydane w połowie maja.
Całkowita wartość projektu rewitalizacyjnego szacowana jest na 115 mln zł. Część pieniędzy na ten cel pozyskano z funduszy unijnych.
Unikatowy XIX-wieczny Kanał Elbląski
Kanał Elbląski powstał w latach 1844–1881. Jest niespotykanym nigdzie indziej na świecie zabytkiem hydrotechniki. Jego najistotniejszą częścią jest system pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem. Statki i jachty w celu pokonania różnicy poziomów są przeciągane na specjalnych wózkach.
Kanał łączy jeziora zachodnich Mazur z Zalewem Wiślanym. Jego długość to ponad 150 km. To najdłuższy kanał żeglowny w kraju.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.