W Bydgoszczy zakończyła się operacja montażu trzeciego, ostatniego przęsła mostu nad Kanałem Bydgoskim. Ostatnie przęsło było najcięższe (110 ton) i najdłuższe (około 20 m). Do tego celu wykorzystano dźwig o wysokości 60 m.
Fot. Skanska S.A.
Nowa przeprawa będzie mieć 96 m długości i blisko 17 m szerokości. Umożliwi kierowcom zjazd z ronda Generała Maczka w kierunku centrum pod nowo wybudowanym wiaduktem kolejowym przy ul. Grunwaldzkiej, jak również wjazd w ul. Bronikowskiego.
W ramach tej inwestycji, realizowanej na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, wykonano m.in. pale pod podpory mostu przy brzegach kanału, fundamenty, dwie podpory mostu i nasypy.
Trwa montaż konstrukcji stalowej. Niebawem rozpocznie się deskowanie i zbrojenie ustroju nośnego, a następnie betonowanie płyty. Kolejnym krokiem będzie umocnienie skarp brzegów rzeki.
Elementy stalowe do budowy tej konstrukcji dostarczane są z Kielc. Długość transportowanych elementów wynosi od 16 m do 17,4 m. "Waga jednego tandemu przekracza 17 ton (konstrukcja jest transportowana jako tandem, czyli dwa zespolone poprzecznicami dźwigary). Pojedynczy dźwigar waży od 6 do 8 ton. Cała konstrukcja mostu pochłonie 317 ton stali, 200 ton zbrojenia i około 232 gruszek betonu (4255 ton)" – wyjaśnia wykonawca, firma Skanska.
Budowa realizowana jest na bardzo ograniczonym terenie, co wymaga precyzyjnego planowania dostaw i wbudowywania poszczególnych elementów ściśle wg harmonogramu. Jak podkreśla wykonawca, montaż konstrukcji stalowej mostu odbywa się bez zamykania szlaku żeglownego i zwężania światła Kanału Bydgoskiego. Prace montażowe prowadzone są z brzegów kanału.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.