Wzgórze Sieciecha w Płocku, wysokie na 50 m, zostało wzmocnione i zabezpieczone przed osuwaniem. Dzięki temu można było oddać do użytku zmodernizowany 300-metrowy odcinek alei spacerowych, prowadzonych na szczycie nadwiślańskiej skarpy.
Fot. UM Płock
Prace budowlane prowadzono od płowy 2014 r. Ich koszt to około 7 mln zł. Miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości 3,2 mln zł ze środków przeznaczonych usuwanie skutków powodzi.
W ramach prac polegających na wzmocnieniu nadwiślańskiej skarpy w rejonie Wzgórza Sieciecha wykorzystano sto żelbetowych pali o długości od 5 do 8 m oraz 36 stalowych gwoździ o długości 15 m.
W celu osuszania wzgórza zamontowano specjalny system, który zbiera i odprowadza wodę za pomocą czterech rurociągów poprowadzonych pod skarpą.
Zabytkowa część Płocka znajduje się na trzech wzgórzach nad Wisłą. Miasto zamierza kontynuować prace związane z zabezpieczeniem pozostałych odcinków nadwiślańskiej skarpy.
10 lat temu w związku z przebudową amfiteatru wzmocniono część Wzgórza Tumskiego i terenów znajdujących się poniżej. W 2012 r. zabezpieczono skarpę i osuwisko w najniżej położonej części Płocka – Grabówce. Było to osuwisko, które uaktywniło się latem 2010 r. po intensywnych opadach deszczu i powodzi.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.