Jak mówi Iwona Mikrut Purchla, rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA, zabezpieczenie skarpy wynika z warunków geologiczno-inżynierskich występujących na tym obszarze. Stopniowo dochodziło tam do spływu mas ziemnych.

Prace polegające na zabezpieczeniu skarpy zlecono firmie Eurovia Polska S.A. Pierwotnie miały być zrealizowane w okresie od 4 maja do 23 sierpnia 2015 r. (81 dni), jednak okres ten wydłużono do 12 września (132 dni). Jak tłumaczy Mikrut, było to związane m.in. z warunkami atmosferycznymi oraz dodatkowym zakresem robót, których nie można było przewidzieć podczas przygotowywania dokumentacji przetargowej.

Wykonawca odpowiedzialny jest m.in. za: wykonanie drenażu francuskiego; montaż studni wraz ze stabilnymi reperami zwieńczenia studzienek; wykonanie kotew gruntowych o nośności 125 kN; montaż stalowej siatki o wytrzymałości na rozciąganie min. 90 kN/m; wykonanie drenów wgłębnych wraz z wylotem; wykonanie drenów z tworzyw sztucznych na schodkowaniu skarpy; ułożenie geowłókniny na schodkowaniu skarpy; montaż maty antyerozyjnej przestrzennej oraz za naprawę i reprofilację istniejącego rowu autostrady wraz z umocnieniem wylotów z drenów francuskich i drenów wgłębnych.