Łączne wydatki na kolej do końca 2023 r. wyniosą 68 mld zł. Zapewne nie tylko we mnie budzi to radość, ponieważ dzięki tym planom wreszcie zwiększy się zaangażowanie firm z naszej branży w realizację inwestycji kolejowych. Przy tej okazji zachęcam Państwa do lektury artykułu dotyczącego wzmacniania gruntów pod nasypami infrastruktury komunikacyjnej, którego autorem jest Piotr Rychlewski z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

Znaczna część bieżącego numeru, w związku z organizowaną przez nasze wydawnictwo na początku września Konferencją „Budownictwo podziemne”, poświęcona została tematom budownictwa tunelowego. Na łamach niniejszego wydania tę tematykę przybliżają m.in. prof. Anna Siemińska-Lewandowska, dr Grodecki, czy też prof. Stypuła, a o ogromnym wyzwaniu inżynieryjnym przeczytacie Państwo w wywiadzie z Prezesem Metra Warszawskiego – Jerzym Lejkiem. Miejmy nadzieję, że niebawem zaczniemy pisać o kolejnych realizacjach metra w dużych aglomeracjach Polski!

Jestem przekonana, że w obliczu coraz większej ilości inwestycji tunelowych na naszym krajowym rynku teksty dotyczące tych zagadnień spotkają się z Państwa zainteresowaniem. Zapraszam do lektury czasopisma, które właśnie ukazało się online, a do znacznej części naszych odbiorców powinno już dotrzeć drogą pocztową.

Archiwalne wydania czasopisma "GDMT Geoinżynieria drogi mosty tunele"