Ważnym jest wykonywanie równolegle pomiarów geodezyjnych oraz inklinometrycznych. Jeżeli wartości przemieszczeń geodezyjnych oraz inklinometrycznych pokrywają się, możemy mówić o pomiarze bezwzględnym. Pomiary inklinometryczne bez potwierdzenia geodezyjnego są pomiarami względnymi – względem dolnego punktu pomiarowego, który zakłada się, że jest nieruchomy.

Możliwy jest również pomiar przemieszczeń w punktach zlokalizowanych w skarpach oraz nasypach budowlanych.

Podczas Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie", która odbędzie się w Krakowie w dniach 4-5 listopada dr inż. Karolina Gorska z Politechniki Wrocławskiej przedstawi trzy zróżnicowane przykłady pomiarów inklinometrycznych w zastosowaniu do kontroli przemieszczeń obudów głębokich wykopów. Opisane będą pomiary na wspornikowej ściance szczelnej z grodzic, zabezpieczającej wykop podziemnej konstrukcji budynku Akademii Muzycznej we Wrocławiu, które wskazują na zgodność z pomiarami geodezyjnymi. Wykazują one największe przemieszczenia w środkowej części konstrukcji oporowej, mniejsze na końcu sąsiadującym z budynkiem oraz prawie zerowe na końcu sąsiadującym z drogą technologiczną na budowie.

Kolejne pomiary wykonane na ściance szczelnej dwukrotnie rozpieranej komory, wewnątrz której wykonano głowę górną śluzy Rędzin, są zgodne co do kierunków pracy konstrukcji, natomiast różną się nieznacznie co do wartości pomierzonych przemieszczeń inklinometrycznych oraz geodezyjnych. Jest to spowodowane zastosowaniem zbyt krótkiej rury z profilu zamkniętego przyspawanej do grodzic.

Zmierzono również, jak odkształca się ściana szczelinowa po odcięciu trzech sąsiadujących z punktem pomiarowym rozpór stalowych na budowie West Gate we Wrocławiu. Przemieszczenia są nieznaczne, ale zauważalne. Mierzone przemieszczenia są nieistotne z punktu widzenia sąsiedniej zabudowy, ale powinny być uwzględnione w technologii betonowania stropu części podziemnej.

Więcej o Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie"