Budowla powinna być zaprojektowana w taki sposób, by procesy niszczenia związane z użytkowaniem nie wpływały na jej trwałość i zachowanie przy przewidzianym poziomie konserwacji. W tym kontekście normy europejskie (Eurokody) zakładają, że prowadzone są odpowiednie kroki co do działań organizacyjnych i kontroli na etapie wstępnych badań, projektu, wykonawstwa, użytkowania i obsługi obiektu.
Na początku całego procesu inwestycyjnego zawsze jest potrzeba rozpoznania warunków podłoża. Głównym celem normy PN-EN 1997-2 jest zapewnienie odpowiedniej jakości wykonywania badań i ich interpretacji do określenia miarodajnych do projektowania wartości wyprowadzonych parametrów geotechnicznych.
Parametry wyprowadzone stanowią następnie podstawę do ustalenia wartości charakterystycznych właściwości podłoża, zgodnie z zasadami i regułami podanymi w normie PN-EN 1997-1. Postanowienia Eurokodu 7 są już podstawą projektowania geotechnicznego od kilku lat, jednak mentalnie proces stosowania tych zapisów w praktyce jest ciągle często na etapie wdrażania. Wpływa na to wiele czynników, m.in. niejednoznaczność niektórych zapisów (obecnie trwają już prace nad drugą, poprawioną wersją Eurokodu).
Podczas Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie", która odbędzie się w Krakowie w dniach 4-5 listopada dr inż. Tomasz Godlewski z Instytutu Techniki Budowlanej zaprezentuje tematykę, mającą na celu przypomnienie i utrwalenie zapisów oraz wymagań związanych z poprawnym rozpoznaniem i badaniem podłoża gruntowego wg PN_EN 1997-2 jako elementu wyjściowego do projektowania geotechnicznego. Śledząc przebieg całego procesu dokumentowania warunków podłoża zasygnalizowane zostaną kluczowe aspekty, mające wpływ na jakość i przydatność uzyskiwanych wyników tworząc tytułową listę dobrych praktyk.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.