Otwarcie przeprawy odbyło się bez większych uroczystości, wzięli w nim udział m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprezydent – Jacek Wojciechowicz oraz dyrektor Zarządu Dróg Miejskich – Łukasz Puchalski.

Jak podkreśliła prezydent miasta, oddana do użytkowania konstrukcja będzie pełnić swoją rolę przez 100 lat. Dodała, że ekspertyzy mostu wykonane po tym, jak doszło do pożaru, wskazały na to, że i tak w ciągu najbliższych kilku lat trzeba byłoby go gruntownie przebudować, bo obiekt był w bardzo złym stanie technicznym.

Od kwietnia br. Most Łazienkowski jest przebudowywany po tym, jak został uszkodzony w wyniku pożaru, do którego doszło w lutym. Przebudowa obiektu polegała na demontażu starej konstrukcji i nasuwaniu nowych jej elementów z obu brzegów Wisły. Operacja ta trwała ponad dwa miesiące.

Wykonawcą prac związanych z odbudową Mostu Łazienkowskiego jest konsorcjum firm Porr Polska Infrastructure S.A. oraz Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR sp. z o.o.

Most jest już przejezdny, ale roboty remontowe będą jeszcze prowadzone w przyszłym roku. Konieczne jest jeszcze m.in. wykonanie prac związanych z: zabezpieczaniem konstrukcji stalowych i betonowych przed korozją, naprawą elementów betonowych, montażem rurociągów. Naprawiony zostanie też łącznik pomiędzy mostem a estakadą zjazdową w kierunku Puław.

W przyszłym roku ruszy też budowa kładki dla rowerzystów. Ma być ona podwieszona do stalowej konstrukcji mostu pod chodnikami. Połączy drogę rowerową na lewym brzegu Wisły z drogą wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego.

Stołeczne władze zapowiadają również, że starają się przesunąć środki w budżecie, które pozwolą na szybkie wyremontowanie wiaduktów prowadzących na most, gdyż ich stan techniczny również pozostawia wiele do życzenia. Możliwe, że prace budowlane ruszą w przyszłym roku.

Więcej o Moście Łazienkowskim

O Moście Łazienkowskim będzie można też przeczytać w najbliższym wydaniu czasopisma "Geoinżynieria drogi mosty tunele"