Dobiegają końca prace podjęte w ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. Na długości ponad 37 km przebudowano główne koryto i kanały Odry. Na budowie zaangażowano blisko 1000 osób oraz 400 jednostek sprzętu budowlanego. Kubatura robót ziemnych kształtuje się na poziomie 4 mln m3. Wartość realizacji projektu to prawie 1 mld zł.
Wrocławski Węzeł Wodny. Fot.
Celem modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego jest poprawa zabezpieczenia przeciwpowodziowego terenów usytuowanych na obszarze miasta Wrocławia oraz okolicznych miejscowości.
W wyniku przeprowadzonych prac zwiększy się przepustowość kanałów Odry na terenie Wrocławia. Węzeł będzie gotowy na bezpieczne przyjęcie fali o przepływie 3100 m3/s.
Całą inwestycję podzielono na siedem zadań, obejmujących takie działania, jak m.in. modernizacja i udrożnienie Kanału Powodziowego, udrożnienie Starej Odry od dolnego stanowiska jazu Psie Pole do mostów kolejowych Poznańskich, przystosowanie Kanału Miejskiego do przepuszczania wód powodziowych, przebudowa koryta Odry na odcinku od mostów kolejowych Poznańskich do ujścia Widawy, przystosowanie stopnia wodnego Rędzin do przepuszczania wód powodziowych, modernizacja bulwarów Odry Śródmiejskiej oraz przebudowa jazu Wrocław I – wylicza Regionalny Zarzad Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Prace budowlane realizowane są od trzech lat. Obecnie zdecydowana większość z nich jest już zakończona.
Trwają jeszcze prace przy przebudowie Śluzy Miejskiej oraz w blisko 4-kilometrowym korycie Kanału Miejskiego, który niebawem odzyska właściwości żeglugowe i będzie mógł też przejąć część wód powodziowych. Kończą się też roboty na wrocławskim Rędzinie, gdzie śluza ceglana jest już gotowa, a prace trwają jeszcze przy modernizacji śluzy larsenowej. Przebudowywany jest też 12-kilometrowy odcinek koryta Odry od mostów kolejowych Poznańskich do ujścia Widawy. Stara Odra też niebawem zostanie udrożniona. Przepustowość rzeki na tym odcinku poprawi się aż o 25%.
Trwają odbiory kolejnych zmodernizowanych odcinków i obiektów hydrotechnicznych.
Wrocławski Węzeł Wodny zbudowano na początku XX w. System przez blisko 100 lat działał bez problemów. Nie wytrzymał jednak naporu zwiększonej ilości wody w czasie powodzi w 1997 r. Był przygotowany do przepływu na poziomie 2400 m/s, a wówczas we Wrocławiu wystąpiła fala o przepływie wynoszącym 3640 m3/s.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.