Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w Katowicach zauważyła, że w ub. r. nastąpił spory spadek cen wyrobów, który odczuli przede wszystkim dystrybutorzy stali.
"W tym roku liczymy na utrzymanie pozytywnego trendu wzrostu zużycia i produkcji stali. Natomiast dla dystrybutorów powinien to być rok stabilizacji i powolnego odbicia, które jednak nie będzie raczej widoczne już w pierwszych miesiącach roku" - powiedział PAP prezes Izby Stefan Dzienniak.

W 2015 r. zauważalna była presja cenowa związana ze spadkiem cen surowców potrzebnych do produkcji stali. Wynikało to z kryzysu na rynku surowców i spowolnienia gospodarczego w Chinach. Zdaniem ekspertów ceny surowców powinny już jednak rosnąć.

"Sądzimy, że nie ma obecnie potencjału do zasadniczych przecen surowców wykorzystywanych do produkcji stali; tym samym można oczekiwać, że również ceny wyrobów pozostaną na stabilnym poziomie, a w perspektywie będą stopniowo wzrastać" - uważa prezes.

Według szacunków huty wytworzyły w 2015 r. blisko 9 mln ton stali surowej, wobec 8,6 mln ton rok wcześniej. To najlepszy wynik od 2008 r.

Ile stali zużyto w 2015 r. w Polsce?

Wstępnie wyliczono, że w ub.r. polska gospodarka zużyła około 12,5 mln ton stali, z czego ponad dwie trzecie zapotrzebowania zaspokaja import. w 2014 r. zużycie wyniosło 12,3 mln ton.

Eksperci przewidują, że w przypadku utrzymania zapotrzebowania ze strony najbardziej stalochłonnych sektorów gospodarki na tym samym poziomie, w 2016 oraz 2017 r. nastąpi wzrost produkcji i zużycia stali o 2-3%. Najwięcej stali zużywa się przy realizacji inwestycji w budownictwie, drogownictwie, energetyce i na kolei, jak również w przemyśle konstrukcyjnym, maszynowym czy motoryzacji.