Jest to jedna z nielicznych w Europie i największa na świecie pod względem rozpiętości przęsła przeprawa drogowa wybudowana z materiałów kompozytowych. Powstała w ramach  projektu badawczego Com-bridge. Za realizację odpowiadało konsorcjum utworzone przez: Mostostal Warszawa SA, Promost Consulting z Rzeszowa, Politechnikę Rzeszowską oraz Politechnikę Warszawską.

Most zbudowano m.in. z materiałów wykorzystywanych w przemyśle kosmicznym

Do budowy obiektu wykorzystano materiały stosowane powszechnie w przemyśle kosmicznym, lotniczym, samochodowym i sportowym. Włókna szklane i węglowe pozwoliły na uzyskanie lekkiej, wytrzymałej i odpornej na korozję konstrukcji.

Dlaczego do budowy obiektu wybrano kompozyt FRP?

„Materiał użyty do budowy belek mostu to kompozyt włóknisty o osnowie polimerowej, nazywany zwykle kompozytem FRP (ang. fibre-reinforced polimer). Poprzez otoczenie żywicą zbrojenia w postaci włókien szklanych i węglowych powstaje materiał o nowych parametrach, niebędących bezpośrednią wypadkową właściwości składników go budujących. Cechą kompozytu FRP, która szczególnie przyciągnęła uwagę inżynierów mostowców, jest większa trwałość w porównaniu z materiałami tradycyjnie wykorzystywanymi w budownictwie. Kompozyt FRP nie koroduje, jak stal, ani nie podlega erozji jak beton. Ponadto jego niska gęstość i duża wytrzymałość pozwalają na prefabrykację dużych elementów konstrukcyjnych, których montaż jest szybki i możliwy przy wykorzystaniu sprzętu o mniejszej nośności niż w przypadku tradycyjnych prefabrykatów” – wyjaśnia w komunikacie wykonawca.

Na świecie jest niewiele mostów kompozytowych

Podobnych konstrukcji do tej, która została otwarta na Podkarpaciu, na świecie jest niewiele – m.in. dwa obiekty znajdują się w Australii, dwa w Hiszpanii i jeden w Stanach Zjednoczonych.

Spośród wszystkich istniejących obiektów most w Błażowej charakteryzuje się rekordową rozpiętością teoretyczną przęsła kompozytowego, która wynosi 21 m. Płyta pomostowa wykonana została z lekkiego betonu zbrojonego prętami FRP, co również stanowi unikalne rozwiązanie.

Wywiad: Com-Brigde – innowacyjne rozwiązanie w mostownictwie

Zdjęcia i wizualizacje mostu kompozytowego w Błażowej na Podkarpaciu