"Trasa łącząca południe Gdańska z Wrzeszczem pobiegnie przez Piecki-Migowo ulicami Jaśkowa Dolina i Wileńska do ul. Sobieskiego. Następnie albo skręci w ulicę Smoluchowskiego, albo pobiegnie wzdłuż ul. Sobieskiego w kierunku ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, gdzie włączy się w aleję Grunwaldzką" - podaje gdański magistrat.

8 marca zaprezentowano trzy warianty trasy. W prezentacji udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta oraz firmy Mosty Katowice. Po wielu analizach urzędnicy uznali, że właśnie one są najkorzystniejsze z zaproponowanych 14.

Trasa GP-W połączy południowe dzielnice Gdańska z Wrzeszczem z pominięciem „wąskiego gardła", jakim jest Śródmieście.

"Nowe połączenie tramwajowe będzie sporym ułatwieniem dla mieszkańców Ujeściska, Zakoniczyna czy Kowal, którzy – jak wynika z analiz – bardzo często przemieszczają się właśnie w kierunku Wrzeszcza, a dalej Oliwy i Przymorza. Już dziś na południu Gdańska mieszka 95 tys. ludzi, a liczba ta w najbliższych latach zwiększy się do nawet 140 – 150 tys. mieszkańców" - czytamy w komunikacie.

Zobacz kierunki codziennej podróży mieszkańców Gdańska:

Trzy warianty przebiegu trasy – który najkorzystniejszy?

Linia rozpocznie się w rejonie ul. Jabłoniowej, skąd projektowaną ul. Nową Bulońską dotrze na Piecki-Migowo, a stamtąd do Wrzeszcza. Przebieg właśnie na tym środkowym odcinku od początku był najbardziej dyskusyjny.

Szczegółowej analizie poddano aż czternaście wariantów trasy, z czego wybrano trzy najkorzystniejsze – zakładają one odejście od pomysły budowy szerokiego korytarza drogowego w miejscu rezerwy terenowej. Co ważne, skupiają się na stworzeniu osi komunikacyjnej opartej na połączeniu tramwajowym.

"Wszystkie trzy warianty zakładają, że na Pieckach-Migowie tramwaj poruszać się będzie już istniejącą trasą wzdłuż Bulońskiej i Rakoczego, a następnie skręci w Jaśkową Dolinę i wzdłuż ul. Wileńskiej dotrze do ul. Sobieskiego. Tu (w rejonie Szkoły Rzemiosł) trasa rozdziela się na trzy warianty:

  • pierwszy zakłada, że tramwaj pobiegnie dalej ul. Smoluchowskiego wzdłuż GUM-ed i włączy się w al. Zwycięstwa na wysokości skrzyżowania z ul. Traugutta;
  • drugi wariant zakłada, że tramwaj pojedzie w dół ul. Sobieskiego, po czym przetnie teren kampusu Politechniki Gdańskiej (PG) ul. Siedlicką i wyjedzie na Gunwaldzką ulicą Bohaterów Getta Warszawskiego;
  • trzeci wariant wynika z faktu, że władze PG niezbyt przychylnie patrzą na pomysł udostępnienia ul. Siedlickiej. Dlatego nowa linia tramwajowa w tym wariancie biegnie w dół ul. Sobieskiego, ale potem odbija w bok i równolegle do ul. Do Studzienki omija teren Politechnik, wracając na koniec w ul. Bohaterów Getta Warszawskiego" – podaje magistrat.

 

Jak wynika z analiz, najkorzystniejszy wariant to ten przecinający teren Politechniki (nr 2). Trasa jest wówczas najkrótsza i najtańsza. Nadal nie ma jednak zgody uczelni. Wariant trzeci jest podobny, ale podwyższa koszt inwestycji.
Co ważne wszystkie trzy opcje znacząco odbiegają od dawnej koncepcji ul. Nowej Politechnicznej.

Rezerwa terenowa nadal pozostaje i pewnie kiedyś będzie musiała być wykorzystana. Ale dziś mówimy przede wszystkim o osi komunikacyjnej. Stąd na przykład przesunięcie linii tramwajowej na Pieckach-Migowie, tak by biegła nie po obrzeżach, ale przez środek dzielnicy. A na dolnym tarasie wpasowanie linii w istniejącą tkankę. Owszem – inwestycja zakłada wspomagające remonty i przebudowy ulic, ale nie ich poszerzanie. Nie chcemy budować autostrady. Wzięliśmy również pod uwagę głosy mówiące o ochronie ulicy Do Studzienki – mówił architekt Marek Nakonieczny. Jedynym „wąskim gardłem” najkorzystniejszego wariantu pozostaje ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Ale powiem szczerze: jedynie to miejsce jako wyjście tramwaju w Grunwaldzką nie powoduje zmniejszenia przepustowości tej głównej arterii miasta. Z analiz wynika, że włączenie tramwaju w każdym innym miejscu – czy to przez skrzyżowanie z Do Studzienki, czy w rejonie Opery, czy Traugutta – wydłuży czas zmiany świateł i wygeneruje dodatkowe korki – dodał.

Który wariant zostanie wybrany?

Gdańscy urzędnicy podejmą decyzję ws. wyboru wariantu przebiegu trasy w ciągu kilku najbliższych tygodni. Zanim do tego dojdzie odbędą się liczne spotkania i konsultacje.

Zobacz przebieg trasy tramwajowej łączącej południe Gdańska z Wrzeszczem