Przedstawiciele Hyperloop Transportation Technologies (HTT), czyli superszybkiego systemu transportu wysokich prędkości, podpisali porozumienie ze słowackim rządem w sprawie rozpoczęcia prac w Europie.
Fot. HTT
Jak poinformował Dirk Ahlborn, prezes HTT, udało się osiągnąć porozumienie ze słowackim rządem ws. rozpoczęcia prac nad lokalnym systemem transportowym Hyperloop, który będzie w stanie rozwinąć prędkość do 1 223 km/godz.
Kolejne działania dotyczyć będą wytyczenia trasy łączącej Bratysławę z Wiedniem i Budapesztem.
"Słowacja jest technologicznym liderem w branży motoryzacyjnej, materiałoznawstwie i przemyśle energetycznym. Wiele z tych obszarów jest integralnych z systemem Hyperloop. Obecność Hyperloop w Europie zachęci do współpracy i innowacji na Słowacji i w całej Europie – podkreślił Ahlborn.
Rozmowy pomiędzy przedstawicielami amerykańskiej firmy a słowackim rządem będą kontynuowane w ciągu najbliższych 270 dni.
Prace nad superszybkim połączeniem mają zakończyć się w 2020 r.
Obecnie podróż samochodem z Bratysławy do Wiednia zajmuje około godzinę – dzięki wykorzystaniu kapsuł Hyperloop czas ten skróci się do około 8 minut. Pokonanie samochodem odcinka Bratysława – Budapeszt trwa od 2 do 3 godz., tymczasem transport Hyperloop - zaledwie około 10 minut.
"Hyperloop w Europie skróciłby znacznie pokonywane odległości oraz sieci międzymiastowe w bezprecedensowy sposób. System transportowy tego rodzaju przedefiniowałby pomysł na dojazdy oraz pobudził współpracę transgraniczną w Europie. Ekspansja Hyperloop może prowadzić do zwiększonego popytu na tworzenie nowych centrów innowacyjnych na Słowacji i całej Europie - powiedział słowacki minister gospodarki Vazil Hudak.
Słowacka część Hyperloop ma być gotowa do 2020 r. kosztować między 200 mln a 300 mln USD i zostanie zakończona do 2020 r.
Hyperloop - co to takiego?
Według założeń pomysłodawcy Hyperloop Elona Muska, podróż odbywać się będzie wewnątrz stalowych kapsuł poruszających się z prędkością ponad 1,2 tys. km/godz. Kapsuły będą wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w specjalnej rurze łączącej miejsce docelowe.
Obecnie spółka prowadzi w Kalifornii prace nad budową trasy testowej, która ma być ukończona przed tego końcem roku.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.