Przeglądając gotowe projekty domów prezentowane w katalogach biur architektonicznych, łatwo można zauważyć, że znacząca większość z nich posiada kominek. Kominek znajdzie swoje miejsce zarówno w domach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Kojarzy nam się z ciepłem, wygodą i rodzinną atmosferą.

 

Kominek we wnętrzach pełni kilka funkcji, wbrew temu co się powszechnie uważa, nie zawsze musi ogrzewać, w niektórych domach może być tylko ozdobą salonu i zapewniać domownikom możliwość popołudniowego relaksu przy miłych dla oka płomieniach. Wynika to z tego, że nie wszystkie projekty, które zawierają kominki, mają przewidziany system ogrzewania kominkowego całego domu. Aby to było możliwe, autorzy już w projekcie muszą uwzględnić system dystrybucji gorącego powietrza w domu, tak aby docierało do wszystkich pomieszczeń.

W większości projektów domów gotowych zauważymy, że kominek umiejscowiony jest w strefie dziennej, najczęściej na ścianie między salonem a kuchnią – wyznacza wtedy wyraźną granicę pomiędzy pomieszczeniami. Może się też znajdować na ścianie przeciwległej do wyjścia z salonu na taras. W domach, które posiadają kominek, pełni on niezwykle ważną rolę estetyczną i dekoracyjną oraz centralny punkt salonu.

Rodzaje kominków

Kominki w zależności od rodzaju mogą być otwarte lub zamknięte. Kominki z otwartym paleniskiem zazwyczaj pełnią funkcje dekoracyjne, a nie służą jako główne źródło ciepła. Ich efektywność za względu na liczne straty ciepła jest zbyt mała, aby wykorzystywać je w taki sposób. Decydując się na taki rodzaj kominka, warto wyposażyć go w duży ekran, zapobiegający wypadaniu drewna oraz iskier, które mogą zniszczyć dywan albo parkiet.

Innym rodzajem są kominki zamknięte, które charakteryzują się znacznie większą efektywnością. W tego typu kominkach stosuje się kasety kominowe wstawiane do komór spalania. Takie kasety możemy wykonać na wymiar i wstawić je do istniejącego już kominka, zwiększając tym samym jego efektywność spalania.

Ogrzewanie kominkiem

Jeśli zależy nam, aby kominek stanowił główne źródło ciepła, konieczne jest dobranie odpowiedniego wkładu i już podczas wyboru projektu domu zwrócenie uwagi na to, czy zostało to uwzględnione przez architektów.