Proces wychwytania CO2 w Norwegii mogą prowadzić już trzy instytucje: Yara Norway AS (z fabryki amoniaku), Norcem AS (ze spalin w fabryce cementu) oraz należąca do władz Oslo spalarnia odpadów.
Fot. Pixabay
4 lipca br. norweskie ministerstwo ds. ropy i energetyki poinformowało, że do 2022 r. wdroży technologię sekwestracji CO2 . Opracowany w Norwegii proces redukcji dwutlenku węgla ma polegać na wychwytaniu tego związku chemicznego, transportowanie go statkami i wtłaczanie gazociągami z przybrzeżnych instalacji do wyczerpanych złóż ropy i gazu . Szef norweskiego resortu Tord Lien zapewnił, że działania te prowadzone będą przy znacznie niższych kosztach, w porównaniu z innymi przeanalizowanymi projektami.
Szerokie zastosowanie sekwestracji CO2 jest niezbędne dla świata, aby osiągnąć założone cele klimatyczne. Głównym celem sekwestracji CO2 w Norwegii jest rozszerzenie wiedzy na ten temat, tak aby wychwytywanie CO2 mogło być stosowane w przemyśle na całym świecie – powiedział minister Lien.
Firmy przygotowane na wychwytywanie CO2
Zgodnie z informacjami podanymi przez norweskie ministerstwo, proces wychwytania CO2 mogą prowadzić już trzy instytucje: Yara Norway AS (z fabryki amoniaku), Norcem AS (ze spalin w fabryce cementu) oraz należąca do władz Oslo spalarnia odpadów.
Plany pracy rządu nad projektem zostaną ujęte w budżecie państwa na rok 2017.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.