Podczas wykonywania otworu horyzontalnego na złożu B8 wykorzystano innowacyjną technologię RSS (Rotary Steerable System).
Fot. Grupa LOTOS
Na bałtyckim złożu ropy naftowej B8 zakończyło się wiercenie pierwszego otworu horyzontalnego, za którego realizację odpowiedzialni byli pracownicy platformy „LOTOS Petrobaltic”. Otwór był wiercony niemal poziomo, bo pod kątem 87 stopni. Głębokość otworu w pionie wynosi 2,2 km, a jego długość całkowita to ponad 3 km. Co ciekawe, nowo powstały otwór jest położony w odległości zaledwie 2,5 m od istniejącego odwiertu eksploatacyjnego, dlatego prace, które trwały 62 dni, musiały być wykonywane niezwykle precyzyjnie.
Cieszymy się, że mogliśmy zastosować innowacyjną metodę wierceń, a także z efektów wprowadzenia do eksploatacji otworu oznaczonego symbolem „B8-7K”. Przyniesie to wymierne korzyści, przede wszystkim pozwoli uzyskać wyższy współczynnik sczerpania złoża, czyli lepiej wykorzystać jego zasoby – mówi Krzysztof Sułecki, wiceprezes zarządu, dyrektor wydobycia i zagospodarowania złóż w spółce LOTOS Petrobaltic.
Zalety technologii RSS
Technologia RSS, zastosowana podczas wykonywania otworu, umożliwia sterowanie świdrem online podczas jednoczesnego obracania przewodu wiertniczego, aby na bieżąco korygować krzywiznę otworu. Podczas wiercenia otworu na złożu B8 zastosowano świdry PDC (skrawające) z ostrzami tnącymi wykonanymi z diamentów polikrystalicznych. Równolegle z wierceniami platforma prowadziła eksploatację złoża B8.
Złoże ropy naftowej B8 (uruchomione we wrześniu 2015 r.) to jedno z największych eksploatowanych złóż ropy na Morzu Bałtyckim. Szacuje się, że jego potencjał wydobywczy to około 3,5 mln ton ropy naftowej. B8 jest położone około 63 km na północ od przylądka Rozewie, w wyłącznej strefie ekonomicznej RP.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.