„Bałtyk Środkowy III” będzie pierwszą polską farmą wiatrową na morzu. W ramach inwestycji ma powstać 120 turbin.
Fot. RDOŚ
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla morskiej farmy wiatrowej „Bałtyk Środkowy III”. Projekt zakłada budowę 120 elektrowni wiatrowych, które zajmą powierzchnię 117 km kw., w południowej części Morza Bałtyckiego (w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej). Farma ma być zlokalizowana 23 km od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba. Jej przewidywana moc to od 600 do 1200 MW. Realizację tej inwestycji planuje firma Polenergia.
Farma „Bałtyk Środkowy III” ma umożliwić polskim stoczniom (w Szczecinie i w Gdyni) budowę fundamentów i wież planowanych elektrowni.
Warunki decyzji
Jak podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku, wraz z podpisaniem decyzji nałożony został na inwestora obowiązek spełnienia szeregu warunków mających na celu zminimalizowanie oddziaływania inwestycji na środowisko na etapie jej realizacji, eksploatacji i likwidacji. Wymagane jest m.in. prowadzenie monitoringu środowiska, w tym monitoring oddziaływania na cele i przedmioty ochrony obszarów Natura 2000. W decyzji stwierdzono ponadto konieczność przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko, w ramach postępowania o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.