Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych wraz z międzynarodowym zespołem ekspertów zakończyli prace nad innowacyjnym systemem pomiaru potencjalnych skażeń radioaktywnych na stacji uzdatniania wody w Zakładzie Północnym Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie SA. System został opracowany w ramach projektu TAWARA-RTM. Wartość projektu to 3,6 mln EUR.

Zalety systemu

Główną zaletą opracowanego systemu, jest fakt, że monitorowanie potencjalnych skażeń wody odbywa się w trybie ciągłym. W sytuacji, gdy poziom skażenia przekroczy dopuszczalną normę uruchomi się sygnał alarmowy. Jak informuje Narodowe Centrum Badań Jądrowych, rozwiązanie chroni również stołeczną sieć przed kontaminacją. Druga część układu, z układem detekcyjnym, może ponadto określić rodzaj zanieczyszczenia przez spektroskopię promieniowania gamma, a dzięki temu umożliwić podjęcie środków zaradczych.  

Tym samym Warszawa, jako pierwsze miasto na świecie, może korzystać już z kompleksowego rozwiązania monitorowania wody w czasie rzeczywistym oraz innowacyjnego systemu spektroskopowego identyfikacji skażeń. To właśnie w naszym instytucie opracowaliśmy jeden z elementów instalacji – prototyp układu detekcyjnego do identyfikacji śladowych ilości radioizotopów w wodzie – powiedział prof. Krzysztof Kurek, dyrektor NCBJ.

Projekt TAWARA-RTM

TAWARA-RTM  to europejski projekt badawczy, w którym uczestniczą naukowcy z Uniwersytetu w Padwie i Uniwersytetu w Pizie, Włoskiej Krajowej Agencji Naukowo-Badawczej ENEA, firmy Scionix z Holandii (producent detektorów promieniowania jonizującego) i CAEN z Włoch (producent aparatury do rejestrowania sygnałów). Instytucjami reprezentującymi Polskę jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz firma prawnicza Wardyński i Wspólnicy sp. k.