Najbardziej widocznym efektem prac w regionie będzie skrócenie czasu podróży i lepsza obsługa na stacjach i przystankach.

„Dzięki modernizacji linii kolejowej nr 32 na odcinku Białystok–Czeremcha oraz linii nr 31 na odcinku Czeremcha–granica województwa o 45 minut skróci się podróż pociągiem na trasie Siedlce–Czeremcha–Białystok (z 3 godz. 8 min do 2 godz. 23 min) oraz o 23 minuty na trasie Czeremcha–Białystok (z 1 godz. 34 min do 1 godz. 11 min). Z kolei dzięki pracom na kolejnym odcinku Rail Baltica (Czyżew–Białystok) podróż na odcinku Warszawa–Białystok skróci się o ponad 20 minut (z obecnych 2 godz. 26 min do poniżej 2 godz. ). O 8 minut krócej będzie trwała podróż pociągiem na trasie Białystok–Kuźnica Białostocka (z 55 min do 47 min), natomiast na odcinku Czeremcha–Hajnówka czas przejazdu skróci się o 4 minuty (z 31 min do 27 min).

Rewitalizacja odcinka Łapy–Śniadowo i Śniadowo–Łomża pozwoli na przejazd pociągów pasażerskich z czasem około 1 godz. 10 min. Z kolei prace na linii kolejowej nr 52 Lewki–Hajnówka pozwolą na dobrą podróż w czasie około 24 min. Podobnie elektryfikacja linii Ełk–Suwałki–Trakiszki i dobudowa drugiego toru na odcinku Białystok–Ełk wpłynie na skrócenie czasu przejazdu do około 1 godz. 29 min w relacji Białystok–Ełk–Suwałki. Projekt planowany jest do złożenia w trzecim naborze CEF obecnie znajduje się na liście rezerwowej KPK” - czytamy w komunikacie.

Podstawowe efekty prac - skrócenie czasu przejazdu:

  • w relacji Siedlce–Czeremcha–Białystok o około 45 min, z 3 godz. 8 min do 2 godz. 23 min;
  • w relacji Czeremcha–Białystok o około 23 minuty, z 1 godz. 34 min do 1 godz. 11 min;
  • w relacji Warszawa–Białystok o ponad 20 minut, z 2 godz. 26 min do poniżej 2 godz.;
  • w relacji Białystok–Kuźnica Białostocka o 8 minut, z 55 min do 47 min;
  • w relacji Czeremcha–Hajnówka o około 4 minuty, z 31 min do 27 min.

 

Lepsza komunikacja w województwie podlaskim

Inwestycje kolejowe w regionie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia umożliwią lepszą komunikację pomiędzy miastami. Zaplanowane prace na m.in. linii kolejowej nr 32 na odcinku Białystok–Bielsk Podlaski (Lewki), linii nr 31 na odcinku granica województwa–Czeremcha–Hajnówka oraz linii nr 52 Lewki–Hajnówka.

W rejonach przejść granicznych w Kuźnicy Białostockiej i Siemianówce prowadzone będą roboty umożliwiające zwiększenie dostępności kolejowego przejścia granicznego, skrócenie czasu obsługi przesyłek oraz poprawę konkurencyjności kolei w transporcie ładunków przez granicę wschodnią.

13 projektów za 2,5 mld zł

Przekazany do konsultacji Krajowy Program Kolejowy w województwie podlaskim przewiduje 13 projektów o łącznej wartości ponad 4 mld zł. Na liście podstawowej znajduje się 12 projektów o łącznej wartości 2,5 mld zł.

Projekty na liście podstawowej:
1. Prace na linii E 75 na odcinku Czyżew–Białystok (CEF)
2. Prace na linii kolejowej nr 6 na odcinku Białystok–Sokółka–Kuźnica Białostocka (granica państwa) (POIiŚ)
3. Prace na linii kolejowej nr 32 na odcinku Białystok–Bielsk Podlaski (Lewki) (PO PW)
4. Prace na linii kolejowej nr 31 na odcinku gr. województwa–Czeremcha–Hajnówka (PO PW)
5. Prace na linii kolejowej nr 52 Lewki–Hajnówka (PO PW)
6. Rewitalizacja linii kolejowej nr 59 na odcinku granica państwa–Chryzanów (S) (RPO)
7. Rewitalizacja linii kolejowej nr 57 na odcinku Kuźnica Białostocka–Gieniusze (S) (RPO)
8. Rewitalizacja linii kolejowej nr 923 na odcinku Bufałowo Wschód–Bufałowo (S) (RPO)
9. Rewitalizacja linii kolejowej nr 36 na odcinku Łapy–Śniadowo–granica województwa (RPO)
10. Rewitalizacja linii kolejowej nr 49 na odcinku Śniadowo–Łomża (RPO)
11. Prace na linii nr 32 odc. Lewki–Czeremcha (RPO)
12. Poprawa stanu technicznego infrastruktury kolejowej w rejonach przejść granicznych, w tym toru szerokiego: przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej i przejście graniczne w Siemianówce (środki krajowe)

Lista rezerwowa:

1. Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok–Suwałki–Trakiszki (granica państwa) (planowany do złożenia w trzecim naborze CEF).