Rada Ministrów podczas ostatniego posiedzenia przyjęła plany zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) dla obszarów dorzeczy Odry, Wisły i Pregoły oraz plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy Wisły, Odry, Dniestru, Dunaju, Niemna, Łaby, Świeżej, Jarft, Pregoły i Ücker.

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym

Dokumenty o charakterze planistycznym, mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego na terenach zagrożonych. Została w nich przewidziana m.in. budowa przeciwpowodziowych zbiorników retencyjnych. Zakładają również zwiększenie przepustowości rzek na odcinkach, gdzie wody powodziowe stwarzają zagrożenie w wyniku naturalnych i sztucznych zatorów oraz zapewnienie kompleksowej i dostosowanej do warunków lokalnych ochrony powodziowej. W planach tych przewidziane zostało również wdrożenie systemu informatycznego ostrzegającego przed powodzią, a także zintegrowana polityka informacyjna i edukacyjna.

Na działania w zakresie realizacji planów ma być przeznaczone ponad 11,6 mld zł w skali całego kraju. Inwestycje zaplanowane zostały na lata 2016-2021.

Plan gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy

Zarządzaniu zasobami wodnymi mają służyć przede wszystkim aktualizacje planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy (aPGW) i programu wodno-środkowego kraju (aPWŚK). Inwestycje na tej płaszczyźnie przewidziane zostały również na lata 2016-2021, a fundusze na ich realizację to około 27 mld zł.

Przyjęte przez Radę Ministrów aktualizacje planów gospodarowania wodami zawierają m.in. zaktualizowaną listę inwestycji mogących oddziaływać negatywnie na stan wód w Polsce oraz cele środowiskowe dla części wód i obszarów chronionych, które powinniśmy osiągnąć.

Przyjęcie aPGW przez Radę Ministrów pozwoli na uruchomienie środków finansowych przewidzianych dla Polski w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności UE na lata 2014-2020, które obejmują m.in. realizację działań związanych z gospodarką wodną/wodno-ściekową. Dokumenty te mają również znaczenie dla realizacji projektów związanych z gospodarką wodną oraz żeglugą śródlądową – czytamy w komunikacie resortu środowiska

O gospodarowaniu zasobami wodnymi będą rozmawiać eksperci zgromadzeni na I Konferencji "Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi"