Ważnym elementem realizacji wielu inwestycji infrastrukturalnych, takich jak drogi, autostrady, tunele czy parkingi, jest prawidłowo działający system odwodnienia. Coraz bardziej popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem jest wykonywanie ich z wykorzystaniem prefabrykatów betonowych. Bogata oferta dostępnych na rynku systemów czy oszczędność czasu potrzebnego na montaż to tylko niektóre z argumentów, dla których wykonawcy prac coraz chętniej sięgają po takie rozwiązania. Możliwości na tej płaszczyźnie podczas I Konferencji „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi” prezentował Tomasz Poloczek z firmy Haba-Beton Jochann Bartlechner sp. z o.o.

Przy użyciu prefabrykatów wykonuje się m.in. odwodnienia liniowe skrzynkowe, odwodnienia liniowe szczelinowe i krawężnikowe. Monolityczna budowa korytka powoduje, że odwodnienie obejmuje wszystkie klasy obciążenia od A15 do F900, jak produkty wykonywane na specjalne zamówienie. Oszczędności związane z montażem przekładają się przede wszystkim na brak konieczności wykonywania dodatkowego obetonowania, jak i fundamentów. Wśród licznych zalet odwodnień liniowych z prefabrykatów betonowych warto też zauważyć całkowitą odporność na środki odladzające oraz środki chemiczne przy opcji chem300.

Do klasy D400 to odwodnienie nie potrzebuje żadnego fundamentu, wystarczy podsypka piaskowo-cementowa. Dzięki temu ułożenie takiego odwodnienia jest też bardzo tanie: jest to koszt około 20–25  zł/mb – mówił Tomasz Poloczek, Haba-Beton Jochann Bartlechner sp. z o.o.

Prefabrykaty w zbiornikach retencyjnych

Z gotowych prefabrykatów betonowych można tworzyć nie tylko liniowe systemy odwodnień, ale także stanowiące ich uzupełnienie zbiorniki retencyjne na rurach, których średnice mogą wynieść nawet około 4 m. Tego typu zbiornik powstał m.in. podczas budowy systemu kanalizacji deszczowej na lotnisku Berlin BBI. Podczas realizacji tego przedsięwzięcia zbiorniki retencyjne zostały wykonane z rur DN3000 – mówił Tomasz Poloczek. Prefabrykaty betonowe wykorzystywane do tworzenia zbiorników retencyjnych dają nam ogromne możliwości. Możemy je dostosowywać nie tylko do wielkości działki, ale także ilości wody, która ma być w nich zbierana – dodał.

Uniwersalność zastosowań, możliwość realizacji różnorodnych systemów kanalizacji deszczowej obsługującej obiekty o różnym przeznaczeniu i kubaturze, a także zmniejszenie czasu potrzebnego na wykonanie systemów, to najważniejsze czynniki decydujące o tym, że prefabrykaty betonowe cieszą się dużą popularnością podczas realizacji inwestycji z zakresu gospodarki wodnej.

 

Przeczytaj relację z I Konferencji "Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi" 

Zobacz fotorelację z wydarzenia