Kanał w nowej sytuacji geopolitycznej Polski i wschodnich obszarów Unii Europejskiej ma znaczenie przede wszystkim ze względu na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa tej części Polski i wschodniej granicy Unii – tak realizację inwestycji tłumaczy resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Ponadto też, utworzenie nowej drogi wodnej, wpłynie na rozwój gospodarczy i turystyczny w regionie. Ma też mieć znaczenie dla obronności kraju.

 Zastosowanie do tego przedsięwzięcia tzw. specustawy ma na celu usprawnienie procesu realizacji inwestycji. Jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem, nowy kanał będzie drożny w 2022 r.

Decyzja za dwa lata

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmu ustalono, że decyzja związana z wyborem lokalizacji przekopu mierzei zostanie podjęta za dwa lata. Wynika to z opóźnień w opracowaniu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Jak powiedział w TVP Info szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk, przetarg na wykonawcę robot projektowych oraz działań związanych z oceną oddziaływania na środowisko wraz z raportem geologicznym dobiega końca. Kiedy te prace się zakończą, zapadnie decyzja o dokładnej lokalizacji przekopu. Gróbarczyk wskazał, że potencjalnym jego miejscem są okolice Nowego Światu między Przebrnem a Skowronkami. 

Więcej nt. przekopu przez Mierzeję Wiślaną ->