Już niebawem w Krakowie rozpocznie się realizacja kolejnej dużej inwestycji infrastrukturalnej, mianowicie budowa Trasy Łagiewnickiej, która będzie częścią tzw. trzeciej obwodnicy miasta. W przyszłości zostanie ona połączona z Trasą Pychowicką oraz Zwierzyniecką.
Trasa Łagiewnicka: czy i dlaczego inwestycja potrzebna jest miastu? Fot. Shutterstock
Podstawowym celem budowy Trasy Łagiewnickiej jest odciążenie centrum miasta z ruchu pojazdów indywidualnych, które obecnie przemieszczają się głównie odcinkiem od północy Krakowa poprzez al. 29 listopada i Al. Trzech Wieszczów. Zgodnie z przyjętymi założeniami dla budowy Trasy Łagiewnickiej, infrastruktura w zakresie monitorowania i sterowania obiektami tunelowymi zostanie wykonana w sposób umożliwiający objęcie sterowaniem i monitorowaniem obiektów tunelowych, planowanych do budowy w ramach Trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej – tłumaczy Krzysztof Migdał, dyrektor ds. technicznych, Trasa Łagiewnicka S.A.
Obiekty tunelowe w ciągu Trasy Łagiewnickiej
W ciągu Trasy Łagiewnickiej ma powstać kilka tuneli o łącznej długości ponad 2,6 km. Pierwszy z nich zostanie zbudowany na wysokości od skrzyżowania z ul. Grota Roweckiego, pod ul. Kobierzyńską. Obiekt będzie miał około 400 m długości.
Kolejny tunel drogowy powstanie pod projektowaną ul. Nowoobozową (inaczej ul. 8 Pułku). Z kolei dalej, między ul. Nowoobozową a Zakopiańską, znajdzie się 585-metrowy tunel drogowy.
Ważnym obszarem, na którym realizowana będzie inwestycja, jest strefa tzw. białych mórz, gdzie mieści się m.in. Centrum im. Jana Pawła II, a także tereny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Pod nimi poprowadzone mają być dwa tunele: tramwajowy oraz drogowy. Będą one przebiegać od linii kolejowej Kraków Płaszów–Oświęcim do mostu na Wildze. Pierwszy z nich będzie miał długość 700, a drugi 680 m. Ostatnim tunelem drogowym jest tunel drogowy pod skrzyżowaniem ul. Turowicza i Herbarta o długości 260 m.
Metody wykonania tuneli
Zgodnie z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, tunele projektuje się jako żelbetową konstrukcję ramową, dwunawową, posadowioną na rzędach ścianek szczelinowych. Obiekty będą wykonywane w wykopie otwartym, o ścianach zabezpieczonych szalunkami. W przypadku tunelu realizowanego na terenie tzw. „białych mórz” zastosowana zostanie palisada z wierconych pali kotwionych. Dopuszcza się zastosowanie innych technologii wykonania tuneli po spełnieniu odrębnych wymagań – mówi Krzysztof Migdał.
Kiedy pojedziemy Trasą Łagiewnicką?
Przetarg na zaprojektowanie i budowę Trasy Łagiewnickiej wygrało konsorcjum firm Budimex S.A. oraz Ferrovial Agroman. Zgodnie z informacjami spółki Trasa Łagiewnicka S.A., umowa z wykonawcą zostanie podpisana w najbliższych czasie. Od tego momentu wykonawca będzie miał 12 miesięcy na opracowanie dokumentacji projektowej i złożenia kompletnego wniosku o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę lub zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Z kolei do końca września 2018 r. ma zakończyć się przebudowa istniejącej pętli tramwajowej Kurdwanów i planowana w związku z tym budowa podstacji trakcyjnej.
Całkowite zakończenie realizacji Trasy Łagiewnickiej zaplanowano na koniec 2020 r. Szczegółowy harmonogram prac, również w zakresie budowy obiektów tunelowych, zostanie opracowany po podpisaniu umowy z Wykonawcą robót – tłumaczy Krzysztof Migdał.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.