Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację projektu, którego całkowity koszt wyniesie 266 mln zł. Zgodnie z informacjami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest to jak dotąd największa inicjatywa finansowana ze środków POIiŚ 2014-2020 w ramach tego typu projektów.

Gospodarowanie deszczówką: jakie działania planuje Bydgoszcz?

W ramach realizacji przedsięwzięcia w Bydgoszczy powstanie 14 km sieci kanalizacji deszczowej. 90 km zostanie natomiast przebudowane. Ponadto w mieście wybudowanych zostanie 81 urządzeń służących gospodarowaniu wodami opadowymi, w tym m.in. zbiorniki retencyjne, podczyszczalnie ścieków deszczowych, instalacje do nawadniania terenów zielonych.

Celem tego dużego przedsięwzięcia jest maksymalne zatrzymanie i wykorzystanie wód opadowych, m.in. do podlewania zieleni miejskiej, wprowadzenia (po podczyszczeniu) do stawów lub oczek wodnych. Projekt przyczyni się do minimalizacji podtopień budynków oraz zalewania ulic, a także zmniejszy zużycie wody z sieci miejskiej związane z podlewaniem zieleni – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.